KOSBİ arıtma tesisinin elektrik ihtiyacı için güneş enerjisi yatırımı yaptı

İzmir Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi’nde devreye alınan santral 500 kW gücünde

2 Ağustos 2014

Organize sanayi bölgelerinin güneş elektriği yatırımları artmaya devam ediyor.

Son olarak İzmir Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi (KOSBİ), İzmir Yatırım Kalkınma Ajansı (İZKA) desteği ile güneş elektriği santrali yatırımı gerçekleştirdi.

KOSBİ’nin arıtma tesisinin elektrik ihtiyacının karşılanmasında kullanılacak olan santralin toplam yatırım bütçesi 1 milyon 623 bin TL olurken, bunun 1 milyon TL’ye yakın kısmı İZKA desteği ile sağlandı.

Projeyi gerçekleştiren GSR Enerji şirketi tarafından yapılan açıklamada 500 kW kurulu güce sahip olan santralde yıllık 730.000 kilovat-saat elektrik üretimi öngörüldüğü, mevcut yasal düzenlemeler kapsamında üretilecek elektriğin kilovat-saati için sağlanacak 13,3 dolar-sentlik alım garantisi ile yatırımın 6,5 yılda geri dönüş sağlayacağı bildirildi.

GSR Enerji açıklamasında projede Yingli Solar tarafından üretilen 2.000 adet güneş paneli kullanıldığı, invertörlerin ise Danfoss firmasından sağlandığı bilgileri de paylaşıldı.

Bununla birlikte güneş enerjisi kaynaklı olarak üretilecek elektrik ile her yıl,  1.100 yetişkin ağacın katkısına denk şekilde 647 tonun üzerinde karbondioksit salımının engellenmesi sağlanacak.

Santralin devreye girmesi ile GSR Enerji tarafından gerçekleştirilen projelerin toplam kurulu gücü 1,125 MW seviyesine yükseldi.

Denizli Hükümet Konağı için Türkiye’nin çatı üzerine kurulu şebeke bağlantılı ilk güneş enerjisi santralini de kurmuş olan şirket ayrıca Seferihisar Belediyesi, İnhisar Belediyesi ve Bartın İl Özel İdaresi tarafından yapılan güneş enerjisi yatırımlarının da gerçekleşmesini sağlamıştı.