Konya’da güneş enerjisi santrali kuruldu

Meram Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin 200 kW gücünde GES kurduğu açıklandı.

30 Temmuz 2012

IBC Solar’ın Meram Elektrik Dağıtım A.Ş. (MEDAŞ) için 200 kW kurulu gücünde güneş enerjisi santrali kurulumu gerçekleştirdiği açıklandı.

Şirketten yapılan açıklamada santralin kurulum çalışmalarına Mayıs ayında başlandığı ve 3.500 metrekarelik alanı kaplayan santralin 350 bin avroya mal olduğu belirtildi.

IBC Solar Türkiye Genel Müdürü Hayri Bali ürün kalitesi ve teknolojik standartlar açısından sektör adına örnek uygulama olarak kabul edilebileceğini iddia ederken, santralde üretilen elektriğin MEDAŞ’ın iç tüketimi dışında kalan kısmının doğrudan ana şebekeye aktarılacağını ifade etti.

Almanya’da son dönemde kullanılmaya başlanan ‘Uzaktan İzleme ve Müdahale Sistemi’nin bu proje dahilinde Türkiye’de ilk kez uygulandığını dile getiren Bali, bu sistemin üretim ve performans hatalarını anlık olarak tespit edebildiğini ve üretilen elektriğin şebekeye aktarılan miktarını ihtiyaca göre kontrol edilebildiğini belirtti.

Mart ayında yürürlüğe giren ”Enerji Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretimine İlişkin Yönetmelik” ile Türkiye’de tüzel veya gerçek kişilerin elektrik üretimi gerçekleştirerek, ihtiyacından fazlasını dağıtım şirketlerine satabileceğini hatırlatan Bali sözlerini şu şekilde sürdürdü;

“Bu sayede büyük sitelerin, yazlıkların, ticarethanelerin, fabrikaların ve turizm tesisleri elektrik ihtiyacını karşılayabilecekler. Hatta ürettikleri fazla elektriği de satarak ek bir gelir elde edecekler”

Yaklaşan Etkinlikler

Tümünü gör