“Kömürden elektrik üretim maliyeti rüzgarın iki katına yaklaştı”

Ember analizine göre rüzgâr ve güneş Türkiye için en ucuz elektrik üretim kaynağı oldu

30 Eylül 2021

İklim ve enerji odaklı düşünce kuruluşu EMBER Türkiye’de rüzgâr ve güneş enerjisi ile ithal kömüre dayalı yatırımları karşılaştıran bir analiz yayınladı.

Kuruluşun analizine göre Türkiye’de beş yıl öncesine göre rüzgâr enerjisi santrali yatırım maliyeti %32, güneş enerjisi maliyeti ise %50 oranında azaldı.

Bu gerileme yeni yatırımlar için seviyelendirilmiş elektrik üretim maliyetlerinin rüzgâr enerjisinde 40,8 ABD Doları/MWh güneş enerjisinde ise 51,9 ABD Doları/MWh seviyesine gerilemesini sağladı.

Bununla birlikte yalnızca son dört ay içinde iki katına çıkan ve son 10 yılın en yüksek seviyesine ulaşan kömür fiyatları, ithal kömürlü termik santralleri için aynı değerin 73 ABD Doları/MWh seviyesine yükselmesini sağladı.

Analizde Türkiye’deki mevcut kömürlü termik santrallerin %45’inin ithal kömür kullandığına dikkat çekilirken, 2021’de Türkiye’nin kömür ithalatına 3 milyar dolarlık bölümü elektrik üretimi için olmak üzere 5 milyar dolar harcayacağı öngörüsü paylaşıldı.

Açıklamada değerlendirmesi yer alan EMBER Elektrik ve İklim Veri Analisti Ufuk Alparslan şunları söyledi;

“Türkiye’nin, elektrik üretiminde ithal fosil kaynaklardan yerli alternatiflere geçmesinin çok yönlü faydaları olacak. Böyle bir dönüşüm sadece ithalatımızı azaltmakla kalmayacak, aynı zamanda elektrik üretiminin karbon yoğunluğunu ve dolayısıyla maruz kalacağımız potansiyel sınırda karbon vergisini de azaltacak. Yenilenebilir enerji teşviklerinin enerji dönüşümünü hızlandırdığı bir gerçek, ancak şimdi Türkiye yeni bir döneme giriyor. Bu yeni dönemin kaderi, Türkiye’nin ithalat faturasını azaltma konusundaki kararlılığına da bağlı olacak.”


[1] Türkiye‘de Yeni Rüzgar ve Güneş Santralleriyle Elektrik Üretmek, Mevcut İthal Kömür Santralleriyle Üretmekten Daha Ucuz