‘Kömür 2017’de petrolün tahtına oturacak’

Uluslararası Enerji Kurumu, 2017 yılında kömürün, dünyada en büyük enerji kaynağı olma konumunu petrolün elinden alacağını ve yüksek derecede kirliliğe yol açan bu kaynağın kullanımının önüne geçmenin tek yolunun daha düşük doğalgaz fiyatları olduğunu söyledi.

25 Aralık 2012

EurActiv Türkiye

Uluslararası Enerji Kurumu (IEA), yayımladığı ‘Orta-Vadeli Kömür Piyasası Raporu’nda Çin’in 2017’de dünyanın geri kalanının tamamının toplamından daha fazla kömür kullanacağını, Hindistan’ın ise tüketimde ABD’yi ikincilik koltuğundan indirip, dünyanın en büyük kömür ithalatçısı olacağını tahmin ediyor.

IEA Genel Müdürü Maria van der Hoeven, yaptığı açıklamada ‘Kömürün enerjideki payı dünya çapında artmaya devam ediyor ve eğer mevcut politikalarda değişiklik yapılmazsa on yıl içinde petrolü yakalayacak’ dedi.

IEA, mevcut kömür politikalarında değişikliğe gidilmezse 2050 yılında küresel sıcaklıklarının 6 derece artacağını tahmin ediyor.

Van der Hoeven, 2017’de dünyanın yılda şimdikinden 1.2 milyar ton daha fazla kömür yakacak hale geleceğini, bu miktarın ise Rusya ve ABD’nin toplamına denk geldiğini söyledi.

Rapora göre emisyon ücretlendirmeleri düşük kaldığı sürece, kömür talebini düşürmeye yönelik tek güçlü rekabet düşük fiyatlı gazlardan gelebilir.

Van der Hoeven, ‘ABD’deki tecrübeler, esnek fiyatlandırma ve geleneksel olmayan kaynaklarla sürdürülebilir bir şekilde desteklenen daha verimli bir gaz piyasasının, kömür kullanımı, araç emisyonlarını ve tüketicilerin elektrik faturalarını, enerji güvenliğine zarar vermeden azaltabilir’ dedi.

IEA Genel Müdürü, ABD’de doğalgaz fiyatlarını 2008 seviyesinin yarısına çeken kaya gazı üretimine işaret ederek, ‘Avrupa, Çin ve diğer bölgeler bunu not etmeli’ dedi.

İngiltere geçtiğimiz hafta, kaya gazı arama faaliyetlerine izin vermişti. Kaya gazı arama sırasındaki hidrolik kırma faaliyetleriyle ilgili deprem ve diğer çevresel tehlikeler açısından bazı kaygılar bulunuyor.