Kocaeli için iklim planı çalışmaları başladı

REC Türkiye tarafından yürütülecek proje ile şehrin iklim değişikliğine karşı çalışmaları için yol haritası oluşturulacak

12 Aralık 2017

Kocaeli’nin ”Sera Gazı Envanteri ve İklim Değişikliği Eylem Planı” hazırlama çalışmaları başladı.

Türkiye’de “İklim Değişikliği Alanında Kapasitenin Geliştirilmesi Hibe Programı” altında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan “Kocaeli Sera Gazı Envanteri ve İklim Değişikliği İnisiyatifi (KİDEP) Projesi” kapsamında gerçekleştirilecek çalışma REC Türkiye tarafından yürütülecek.

REC Türkiye’den konu ile ilgili yapılan açıklamada Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Gökmen Mengüç ile REC Türkiye Direktörü Rifat Ünal Sayman tarafından 07 Aralık 2017 tarihinde imzalanan sözleşme ile projenin başlangıcının ve teknik ekip ile projeye yönelik Planlama ve Koordinasyon Toplantısı’nın gerçekleştirildiği bildirildi.

Açıklamaya göre REC Türkiye Direktörü Rifat Ünal Sayman’ın takım liderliği, REC Türkiye’nin iklim değişikliği konusundaki mevcut bilgi birikimi ve konu ile ilgili uzmanların işbirliğinin kullanıldığı bir yaklaşım ile yürütülecek olan proje, Kocaeli’nin iklim değişikliği konusundaki çalışmaları için bir yol haritası teşkil edecek.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile dirsek temas halinde yürütülecek envanter ve eylem planı çalışmaları, KİDEP altında toplam 10 ay sürecek.

Projenin temel hedefi, küresel iklim değişikliğiyle mücadele için yürütülen ulusal çabalara Kocaeli olarak yerel düzeyde katkı sağlamak iken özel hedefi ise hazırlanacak planın hayata geçirilmesiyle Kocaeli’nin iklim değişikliğine dirençli hale gelmesi ve sera gazı salım azaltım hedefiyle “İklim Dostu” olması.