Kocaeli Belediyesi Elektrikli Araçlara Geçiyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin, belediye bünyesinde elektrikli araç kullanımına yönelik yeni bir adım attığı açıklandı. 

19 Ekim 2011

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin, belediye bünyesinde elektrikli araç kullanımına yönelik yeni bir adım attığı açıklandı.

Daha önce Renault-Mais ile 5 adet Renault Fluence alımı için protokol yapan şirket bu kez de özel bir firma ile bu araçların ihtiyacı olan şarj cihazlarının alımına yönelik protokol yaptı.

Protokol’ün imza töreninde konuşan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu belediye olarak 2012-2013 döneminde tüm kiralık araçlarını elektrikli araçlarla değiştirmeyi planladıklarını söyledi. Normal araçlarda yüzde 37 olan ÖTV’nin, elektrikli araçlarda ise yüzde 3 olmasının avantajına vurgu yapan Karaosmanoğlu bu araçların gürültü kirliği dahil çevreye herhangi bir zararının olmadığının altını çizdi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Ful Şarj Enerji Hizmetleri A.Ş. – Full Charger Türkiye firması ile yaptığı protokol belediyenin 5 ayrı Renault Fluence aracı için 5 ayrı şarj istasyonu kurulumunu içeriyor. Firmanın ilk kurulumu ücretsiz yaptığı anlaşmanın finansal detayları konusunda ise bilgi verilmedi.

Kocaeli Belediyesi ile yapılan anlaşmanın ardından Full Charger şirketinin hizmet verdiği belediye sayısı 9’a yükseldi.