Koç ve Kalyon batarya üretimine hazırlanıyor

İki grup da batarya üretimi alanında yatırım yapmaya hazırlanıyor

8 Kasım 2021

Koç Grubu’nun elektrikli araçlar için batarya üretimi yatırımı konusunda çalışmalar yürüttüğü belirtildi.[1]

Dünya Gazetesi’nden Aysel Yücel’in Koç Grubu’na yakın kaynaklara dayandırdığı habere göre 500 milyon doları aşacak yatırım büyüklüğüne sahip olacak projeye uygulanacak teşvik konusunda da ilerleme sağladı.

Habere göre yatırım için grup yönetimi yatırım için bir süredir Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile görüşme halinde.

Gruba bakanlık tarafından yatırım bölgesi için gösterilen üç ayrı bölge arasında en güçlü seçenek ise Alman Volkswagen’in (VW) fabrika kurması için kamulaştırılma çalışmalarının başladığı Manisa OSB yakınındaki arazi.

Kalyon da yatırım hazırlığı yapıyor

Bununla birlikte Türkiye’nin ilk entegre güneş paneli fabrikasını kuran Kalyon Holding de aynı alanda faaliyet göstermek için hazırlık yapıyor.

Yeni kurulan grup şirketi Kalyon Electrical Vehicle Enerji Yatırım’ın faaliyet göstereceği alanlar arasında batarya hücresi üretimi ile birlikte enerji depolama çözümleri ve teknolojileri üretimini gerçekleştirecek tesisler inşa etmek ve bu tesislerin bakımını sağlamak, bu tesisleri işletmek ve bu amaçla anılan tesislere yatırımda bulunmak gibi başlıklar da yer alıyor.


[1] Koç, batarya üretimi için hazırlık yapıyor