KOBİ’lere güneş ve emisyon azaltım projeleri için 160 milyon dolar sağlanacak

GES projeleri için 14 milyon TL, azaltım projeleri için 4 milyon TL’ye kadar kaynak sağlanacak

15 Ocak 2024

450 milyon ABD Doları bütçeye sahip olan Yeşil Sanayi Projesi’nin ilk bilgilendirme toplantısı 3 Ocak 2024 tarihinde Ankara Sanayi Odası’nda yapıldı.

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren KOSGEB Başkanı Ahmet Serdar İbrahimcioğlu konuşmasında Yeşil Sanayi Projesi’nin KOBİ’lerin ihracat potansiyelini, gümrüklerde getirilecek yeni kurallar ve ihracat için yeni düzenlemelere bağlı olarak koruyabilmeleri ve arttırabilmeleri için devreye alındığını söyledi.

Projenin, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda KOSGEB ve TÜBİTAK eliyle yürütüleceğini ifade eden İbrahimcioğlu KOSGEB olarak iki temel alana destek vereceklerini de sözlerine ekledi.

KOSGEB Başkanı Ahmet Serdar İbrahimcioğlu bu iki alandan birinin KOBİ’lerin enerji maliyetlerini düşürme amaçlı yapılacak güneş enerjisi yatırımları olduğunu söylerken, program kapsamında proje başına 14 milyon TL’ye kadar toplamda 160 milyon dolar tutarında bütçe aktaracakları bilgisini verdi.

İbrahimcioğlu diğer alan olan döngüsel ekonomide karbon emisyonunu azaltıcı, enerji verimliliğiyle beraber üretim verimliliğini yükseltecek olan proje yatırımları için ise işletme başına 4 milyon TL olmak üzere toplamda 87 milyon dolarlık bütçeyi işletmelere sunacaklarını söyledi.


[1] Türkiye Yeşil Sanayi Projesi Bilgilendirme Toplantıları Başladı