KKTC’de enerji alanında yeni bir sayfa açılıyor

Ülkede yenilenebilir enerji yatırımları için başvuru onay süreci başlıyor

31 Temmuz 2012

KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, oluşturulacak bağımsız bir kurulun ülkede yenilenebilir enerji yatırımı başvurularını değerlendirerek üretim belgelerini bu hafta sağlayacağını bildirdi. Bakan Atun gerekli belgenin sağlanması halinde ise başvuruyu yapan gerçek veya tüzel kişilerin başvurdukları yatırımı bir yıl içinde tamamlaması gerektiğini ifade etti.

Bayrak Haber’e konuşan Sunat Atun serbest tüketicilerin 5 kW’lık kuruluma kadar yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı olarak elektrik üretim sistemi kurabileceklerini söylerken, enerji üretim tarifelerini farklı ücretler öngörmesi için alçak, orta ve yüksek gerilim olarak ayırdıklarını söyledi.

Açıklamasında güneş ve rüzgar enerjisi yatırımları için kullanılacak ekipmanların AB standartlarında olma şartı getirildiğini belirten Sunat Atun, bu tesislerin kurulumunun ise oda tarafından yetkilendirilmiş müteahhitler tarafından yapılabileceğini belirtti.

Sunat Atun konuşmasını şu şekilde sürdürdü;

“KKTC’de yenilenebilir enerji alanında yepyeni bir sayfa açıyoruz. 29 yıllık cumhuriyet geçmişi olan KKTC’de 38 yılda yapılan bütün yatırımlar fuel oil idi. KKTC tarihinde ilk kez fuel oil dışında çevre dostu enerji üretimi alanına adım atmış oluyoruz. Tarihi bir adım atıyoruz. Hedef, vatandaşın cebinden çıkan parayı azaltmak” dedi.