Kızılderililer Yenilenebilir Enerji Sektöründe

Kızılderili topraklarında kurulacak ilk güneş enerjisi santrali 4 GW gücünde olacak

21 Ocak 2010

Amerika Birleşik Devletleri, New Mexico eyaletindeki 3.000 kişilik Jemez kızılderili kabilesi topraklarında güneş enerjisi santrali kurulacağı açıklandı. Bu yatırım aynı zamanda ABD Enerji Bakanlığı, Enerji Verimliliği ve Yenilenebilir Enerji Dairesi’nin  kızılderili topraklarında yenilenebilir enerji üretimini artırmak için başlattığı “Kabile Enerji Programı” nın ilk olumlu sonuçlarından.

Amerikan hükümeti tarafından desteklenen kızılderili topraklarındaki ilk güneş enerjisi santrali projesi 30 dönümlük bir alana yerleştirilecek 14.850 güneş paneli ile 4 gigavat kurulu gücünde bir güneş enerjisi santrali kurulmasını öngörüyor.

Santralin enerji üretmeye başlaması ile 25 yıllık süre içerisinde 25 milyon dolar gelir elde edileceği hesaplanırken, 22 milyon dolarlık yatırımın finansmanı ise ABD hükümeti tarafından bağış, kredi ve vergi kolaylıkları ile sağlanacağı belirtiliyor.

Amerika’da hükümet tarafından resmi olarak tanınan 564 kızılderili kabilesinin mülkiyetinde yaklaşık olarak 223.000 kilometre karelik toprak bulunuyor. Bir çoğu çöllerde ve dağlık bölgelerde olan bu toprakların özellikle güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi yönünden yenilenebilir enerji üretimi için büyük potansiyeli bulunuyor.

ABD hükümeti hem ABD’nin enerji ihtiyacının karşılanmasında temiz enerjilerin oranını artırarak yabancı petrol kaynaklarına bağımlılığını azaltmak hem de ülkedeki en yüksek işsizlik oranı ve en düşük gelir düzeyine sahip kızılderili topluluklarının ekonomik gelişimine katkıda bulunmayı amaçlıyor. Başkan Obama’da geçen yıl Beyaz Saray’da bir toplantıda bir araya geldiği kızılderili liderlere kızılderililerin ekonomik sorunlarından kurtulmaları için yenilenebilir enerji yatırımlarının büyük fırsat sunduğunu söylemişti.

Yaklaşan Etkinlikler

Tümünü gör