Kıyıköy RES 100 MW’a ulaştı

Borusan EnBW proje için 100 milyon Dolar yatırım yaptı

5 Şubat 2021

Borusan EnBW’nin Kıyıköy Rüzgâr Enerjisi Santrali’nin kapasite artırım projesinin tamamlandığı bildirildi.

Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre projenin tamamlanması ile santralin toplam kurulu gücü 100 MW’a ulaştı ve Borusan EnBW’nin portföyündeki en büyük santral oldu.

Borusan EnBW Kırklareli’nde yer alan 28 MW kurulu gücündeki projeyi 2017 yılında Aksa Enerji’den satın alarak porföyüne eklemişti.

Şirket 72 MW’lık kapasite artırımı için 100 milyon ABD Doları yatırım yaparken, bu kaynağın 74 milyon ABD Dolarlık bölümünü ise 37’şer milyon dolarlık iki eşit parçada Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile Çin Sanayi ve Ticaret Bankası’nın Türkiye birimi ICBC Türkiye’den sağlamış, Vestas ile de 20 adet V136 3.6 MW  türbin tedariği için anlaşma imzalamıştı.

Bununla birlikte şirketin devam eden projeleri ile birlikte tamamı yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı olan kurulu gücü 725 MW’a ulaşacak.

Açıklamada değerlendirmesi yer alan Borusan EnBW Enerji Genel Müdürü Enis Amasyalı şunları kaydetti;

“Büyük bir yatırımı tamamlamış olmanın mutluluğu ve gururu içindeyiz. Pandemi nedeni ile ekonominin yavaşladığı, çalışma koşullarının zorlaştığı bir ortamda her türlü önlemi alarak yatırımımızı aksatmadan kararlılıkla sürdürdük. Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınmasının yerli ve sürdürülebilir enerji kaynaklarını etkin bir şekilde kullanabilmesiyle yakından ilişkili olduğuna inanıyoruz. Bu inançla, başta rüzgâr enerjisi olmak üzere ülkemizin yenilenebilir enerji potansiyelini hayata geçirmek için çalışıyoruz. Kıyıköy RES için yaptığımız yatırım ekonomi ve çevre açısından Türkiye için değer yaratacak ve on binlerce hanenin elektrik ihtiyacını karşılayacak. Halen işletmede dokuz Rüzgâr Enerji Santrali, bir Hidroelektrik Santral ve iki adet Güneş Enerji Santrali bulunan şirketimiz yenilenebilir enerji alanında emin adımlarla ilerlemeye devam edecek.”