Kipa’dan Düşük Karbonlu Ekonomiye Geçiş Eğitimi

Kipa, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek tedarikçilerine yönelik düşük karbonlu ekonomiye geçiş eğitimlerine başladı.

3 Şubat 2012

Basın Açıklaması

Önde gelen perakende zinciri Kipa, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek tedarikçilerine yönelik düşük karbonlu ekonomiye geçiş eğitimlerine başladı. İlk eğitim Ege Bölgesi tedarikçileri için 31 Ocak Salı günü İzmir Hilton Hotel’de düzenlendi.

Çevre dostu mağazaları ve 2050 yılında karbon salımını sıfıra indirme hedefiyle dikkat çeken Kipa, Tedarikçi Akademisi’ne de “çevre” boyutu ekledi. Tesco Kipa Tedarikçi Akademisi kapsamında, İngiliz Hükümeti uluslararası Refah Fonu tarafından finanse edilmeye uygun bulunan Düşük Karbonlu Ekonomiye Geçiş Eğitimi kapsamında, İngiliz eğitim firması Carbon Clear tarafından yapılan bir tam günlük eğitim programında sürdürebilir kalkınma ve iklim değişikliğinin kavramsal çerçevesi, ulusal ve uluslararası düzenlemeler/AB uygulamaları, karbon yönetimi yaklaşımları, kurumsal karbon ayak izi, ürün bazlı karbon ayak izi uygulamaları gibi konuların yanı sıra; KOBI’ler için raporlama yaklaşımları, karbon finansmanı ve uygulamaları ve enerji verimliliği ile yenilebilir enerji başlıkları da işlendi.

“Düşük karbonlu ekonomide perakende büyük rol oynuyor”

Düşük karbonlu ekonomiye geçişte perakendenin büyük bir rol oynadığını söyleyen Kipa Kurumsal İlişkiler Direktörü Ellen Gladders “Eğitimler öncesinde tedarikçilerimize yönelik düzenlediğimiz ankette çevre ve enerji yönetimi konularından iklim değişikliğinde risk ve fırsatların değerlendirilip değerlendirilmeyeceğine kadar çok çeşitli sorular yönelttik. Devam edeceğimiz eğitimlerde, düşük karbonlu ekonominin olumlu etkilerini tüm tedarikçilerimize anlatacağız. Tesco Kipa olarak, ülkemizde düşük karbonlu ekonomiye geçişte aktif rol oynamaktan çok mutluyuz” dedi.