Khosla Temiz Teknolojilere Yatırımını 650 Milyon Dolar Artırıyor

ABD’li risk sermayesi şirketi Khosla Ventures sağladığı 1 milyar doların üzerindeki fonun yüzde 65’ini temiz teknolojileri desteklemek için kullanacak.

17 Ekim 2011

ABD’li risk sermayesi şirketi Khosla Ventures’ın 1.05 milyar dolarlık fon sağladığı açıklandı. Şirket elde ettiği bu kaynağın yüzde 65’ini yenilenebilir enerji, enerji verimliliği ile LED aydınlatma gibi alanlarda yeni teknolojiler geliştirmeye çalışan yatırımları desteklemek için kullanılacak.

2004 yılında Vinod Khosla tarafından kurulan şirket temiz teknolojiler alanında yaptığı yatırımlar ile bugüne kadar 1 milyar dolar civarında kar etti.

Konu ile ilgili Bloomberg’e açıklamalarda bulunan şirketin kurucusu Vinod Khosla temiz teknolojiler konusunda erken dönem yatırımları desteklemenin yüksek risk içerdiğini ve yapacakları yatırımlardan bazılarının başarısız olacağını söyledi.

Khosla şirket olarak çok sayıda yüksek riskli, erken dönem teknolojileri desteklediklerini, bunlar için başta 1-2 milyon dolar yatırım yaptıklarını zamanla bu rakamı 10-20 veya 30 milyon dolar seviyesine çıkardıklarını söyledi. Vinod Khosla buna rağmen başarı oranlarının kendi alanlarındaki diğer firmalardan kötü olmadığını ifade etti.

Vinod Khosla şirket olarak ilgilendiklerinin alanlarında devrim yaratacak teknolojiler olduğunu söylerken buna örnek olarak ise 2007 yılından beri destekledikleri Soraa Inc.’i gösteriyor. Khosla bu şirketin geliştirdiği teknolojinin LED üretiminde kullanılacak maddelerde köklü değişiklikler yaratacağını söylüyor.

Khosla bununla birlikte termoelektrik alanının da çok önemli olduğunu söylerken bu alanda geliştirilecek atıktan enerji üretme teknolojilerinin havalandırma ve soğutma gibi alanlarda, ayrıca ”hem arz hem talep tarafında olmak üzere” enerji üretiminde çok önemli devrim yaratabileceğine dikkat çekiyor ve kendilerinin de bunun için çalıştığını söylüyor.