Kentleşme ve enerji politikaları doğayı tehdit ediyor

WWF Türkiye tarafından Çevre Günü dolayısı ile yayınlanan açıklamada Türkiye’nin çevre sorunlarına vurgu yapıldı

11 Haziran 2015

Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) Türkiye birimi tarafından Dünya Çevre Günü dolayısı ile bir açıklama yayınlandı.

Kuruluş tarafından yapılan yazılı açıklamada çevre sorunlarının öne çıktığına vurgu yapılırken, birçok canlı türünün tehlike altında olduğuna dikkat çekildi.

Açıklamada Uluslararası Doğayı Koruma Birliği (IUCN) hazırlanan Kırmızı Liste çalışmasında Türkiye’deki 127 balık, 103 bitki, 17 memeli ve 16 kuş türü olmak üzere 364 canlı türünün neslinin tehdit altında olduğu tespiti yapıldığı ve  bu türlerin arasında av turizmine malzeme yapılan boz ayı, yaban keçisi ve yaban koyunu gibi türlerin olduğu bildirildi.

Kentleşmenin hız kazanması ve kentlerin büyümesinin de çevreye zarar verdiği ifade edilen açıklamada ısınma ve trafik amaçlı fosil yakıt kullanımı hava kirliliğini tetiklediği, özellikle hızla büyüyen kentlerin toplu taşıma eksikliğinin hissedildiği, toplam nüfusun atık sularının yalnızca yüzde 60’ının arıtılabildiği tespitleri yapılırken, 3. Köprü ve 3. Havalimanı gibi projeler, korunan alanları tehdit eden yüzlerce HES projesi doğal hayatı tehdit ettiğinin altı çizildi.

WWF Türkiye’ye göre kentleşmenin hız kazanması ve sanayi faaliyetlerinin artması Türkiye’nin 2030 yılında su sıkıntısı çekmesine neden olabilecek iken, başta su tüketiminin yüzde 89’unun gerçekleştiği tarım sektörü olmak zere, suyun kullanıldığı tüm alanlarda önlem alınması gerekiyor.

Türkiye’nin sera gazı emisyonlarının, Kyoto Sözleşmesi’nde baz yıl olarak alınan 1990’a göre yüzde 110 oranında arttığı hatırlatılan açıklamada, bu emisyonların yüzde 67,8’inin enerji kaynaklı olurken, Türkiye’nin kişi başı sera gazı emisyonlarının da 6 tonu geçtiği ve Avrupa ülkelerinin ortlamasına yaklaştığına da dikkat çekiliyor.

Kuruluşun açıklamasında Türkiye’nin kömür, petrol ve doğalgaz yerine yenilenebilir enerji kaynaklarına geçmesi, enerji tasarrufu ve enerjiyi verimli kullanma çalışmalarını hızlandırması gerekiyor.

Açıklamada değerlendirmesi yer alan WWF Türkiye Genel Müdürü Tolga Baştak şunları kaydetti;

“Dünya Çevre Günü’nü hak ettiği gibi kutlamak için bir an önce harekete geçmemiz gerekiyor. Biz sadece sorunları dile getirmiyoruz, çözüm önerilerimizi de hayata geçiriyoruz. Nesli tehdit altındaki türleri korumak için Türkiye’nin farklı köşelerinde çalışmalar  yürütüyoruz. Hatay’da dağ ceylanlarını, Çukurova’da turnaları, Büyük Menderes’te tepeli pelikanları, Adana’da deniz kaplumbağalarını ve başka bir çok türü korumaya çalışırken, Kaş’ta orfozlar ve deniz çayırları için koruma alanı oluşturmaya uğraşıyoruz. Konya’da ise iklim değişikliğine karşı Akdeniz ormanlarını muhafaza etmenin yollarını arıyoruz. Elimizden geleni yapıyoruz ama herkesin bu çabaların bir ucundan tutması gerek.”