Kazakistan kömüre bağımlılığını azaltmayı hedefliyor

Kazakistan GSMH’nın yüzde 1’i ile yeşil devrim hedefliyor

10 Haziran 2013

Dünya Bankası verilerine göre 2012’deki elektrik tüketimini yüzde 80.7 oranında kömürden karşılayan ve artış eğilimindeki bu bağımlılığını azaltmayı hedefleyen Kazakistan’ın yenilenebilir kaynaklara dayalı enerji üretimi yatırımlarına ağırlık vereceği açıklandı.

Ülkenin Çevre Koruma Bakanı Nurlan Kapparov konu ile ilgili düzenlenen basın toplantısında bu hedefe ulaşmak için 2050 yılına kadar kamu ve özel sektörün yıllık ortalama 3.2 milyar dolar yatırım yapması gerektiğini öngördüklerini söyledi.

Bakan Kapparov Kazakistan’ın bu dönemki GSMH’nın ortalama olarak yüzde 1’ine denk gelecek bu miktarın çocuklarının sağlığı için temiz havanın sağlanması, ekolojik sistemin korunması ve ülke ekonomisinin dış şoklara karşı daha dayanıklı olması için yüksek bir bedel olmadığını kaydetti.

Kapparov açıklamasında ayrıca gerçekleştirilecek yeşil devrim’in Kazakistan ekonomik büyümesine yıllık olarak yüzde 3 katkı yapabileceğini ve 600.000 kişiye iş olanağı sağlayabileceğini kaydetti.

Kazakistan Çevre Koruma Bakanı ayrıca yerli doğal gaz fiyatlarının yüksek kalmaya devam ettiği takdirde, atılacak adımlar sayesinde 2030 yılında ülkenin enerji talebinin yüzde 11 oranında rüzgar ve güneş enerjisi, yüzde 8 oranında nükleer enerji, yüzde 10 oranında hidroelektrik, yüzde 21 oranında doğal gaz ve yüzde 49 oranında kömürden karşılanabileceğini sözlerine ekledi.

Kazakistan’ın GSMH’sı 2012 yılında 200 milyar dolar olarak gerçekleşmiş iken, bu rakamın yüzde 6’lık yükseliş ile bu yıl 227 milyar dolara yükselmesi bekleniyor.