Karsan elektrikli otobüs üretimine başlıyor

Atak Electric araçlarının seri üretiminine Ağustos’ta başlanacak

3 Temmuz 2019

%100 yerli sermayeye sahip otomotiv üreticisi Karsan, elektrikli minibüsün ardından elektrikli otobüs üretimine de başlıyor.

Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre Karsan tarafından geliştirilen elektrik otobüs Atak Electric Münih’te BMW ile ortak düzenlenen ‘New Definition of Mobility’ başlıklı bir etkinlik ile tanıtıldı.

Karsan’dan konu ile ilgili yapılan açıklamadaki bilgilere göre otobüsün seri üretimine Ağustos ayında başlanması hedefleniyor.

Otobüste toplamda 220 kWh kapasiteye sahip olan beş adet BMW i bataryaları kulllanılıypr. Tam şarj ile 300 kilometre yol yapabilen araç, alternatif akımlı şarj üniteleriyle 5 saatte, hızlı şarj üniteleriyle de 3 saatte tam şarj olabiliyor.

Açıklamada değerlendirmesi yer alan Karsan CEO’su Okan Baş elektrikli minibüs modelleri olan Jest Electric’ten 35 adedinin Fransa, Almanya ve Yunanistan başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde hizmet vermeye başladığını söylerken, ilk etapta Avrupa pazarlarının öncelikli olarak hedeflenecek Atak Electric modelinde de Ağustos ayı itibariyle seri üretimin başlayacağını kaydetti.

Okan Baş Jest Electric minibüslerinin ardından, 1 yıl içerisinde otobüs sınıfındaki Atak’ın da elektrikli versiyonunu pazara sunduklarına dikkat çeken Okan Baş, yüzde 100 bir Türk markası olarak, 1 yılda 2 elektrikli araç geliştirmiş ve seri üretime geçebilmiş ilk ve tek şirket olma unvanına sahip olduklarının da altını çizdi.