Karsan BMW motorlu araçların ihracına başladı

Şirket Jest Electric için Avrupa’dan 18 sipariş aldı

19 Şubat 2019

Yerli otomotiv üreticisi Karsan’ın BMW ile geliştirdiği işbirliği ile ürettiği Karsan Jest Electric minibüsleri için Avrupa ülkelerinde 18 sipariş aldığı açıklandı.

Karsan tarafından yapılan açıklamada bu araç için başta Fransa, Romanya, Portekiz, Slovakya ve Yunanistan gibi Avrupa’nın farklı ülkelerinden 18 sipariş alındığı ilk teslimatların ise Ocak ayı sonunda gerçekleştirildiği bildirildi.

Karsan ve BMW geçtiğimiz yılın Kasım ayında BMW i3 için üretilen motorların ve bataryaların Karsan’ın Jest Electric modelli araçlarında kullanılmasına dair işbirliği anlaşması imzalamışlardı.

Jest Electric minibüslerde 44 ve 88 kW-saat kapasiteli bataryalarla tercih edilebiliyor. Araçlar 210 km’ye kadar menzil sunarken, geleneksel alternatif akımlı şarj üniteleriyle 8 saatte, hızlı şarj istasyonlarını ile 1 saatte şarj olabiliyor.

Şirketin açıklamasında Karsan Ticari İşler Genel Müdür Yardımcısı Muzaffer Arpacıoğlu’nun şu değerlendirmesi yer aldı;

“Çevre bilinci, mobilite ve zaman tasarrufu kavramları başta Avrupa ülkeleri olmak üzere dünyanın hassas olduğu konuların başında geliyor. Yeni nesil ise, araç sahibi olmaktan çok bir yerden bir yere en kısa sürede ulaşmaya önem veriyor. Karsan olarak, ortaya koyduğumuz vizyonla geleceğin çevreci ulaşım araçlarına yatırım yapmaya ve kurduğumuz işbirlikleriyle söz konusu vizyonu hayata geçirmeye devam ediyoruz. İlk kez Avrupa’ya ihracatını gerçekleştirdiğimiz elektrikli Jest, çok yakında elektrikli Atak modelimizle birlikte tüm dünyada farkındalık yaratmaya başlayacak.”