“Karbon vergisine karşı yeşil dönüşümü öne çekiyoruz”

Bakan Mehmet Şimşek sanayicileri karbon vergilerine karşı korumayı hedeflediklerini kaydetti

11 Ekim 2023

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek sanayicilerin Avrupa Birliği’nin uygulamaya başlayacağı karbon vergilerine karşı korumak için yeşil dönüşüm hedeflerini öne çektiklerini söyledi.

Bakan Mehmet Şimşek 10 Ekim 2023, tarihinde A Haber ve A Para ortak yayınında yaptığı açıklamada Birleşik Arap Emirlikleri ile 50,7 milyar dolarlık çerçeve bir anlaşmada mutabık kalındığını hatırlatırken, bu programda yeşil dönüşümü öncelik alanlarından biri olarak belirlediklerini söyledi.

Bu doğrultuda programın yarısından fazlası olan 27 milyar dolarlık bölümünün doğrudan yatırım olarak yenilenebilir enerji sektörüne yapılacak yatırımları içereceğini kaydeden Bakan Şimşek Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığını ve cari açığını azaltma hedeflerinin yıllara yayılarak, iç kaynaklarla ulaşılmasının hedeflenebileceğini fakat yeşil dönüşümü Avrupa Birliği’nin uygulayacağı karbon vergilerine karşı öne çektiklerini kaydetti.

Mehmet Şimşek yeşil dönüşümü sanayicilerin bu türden vergilere karşı hazırlıklı hale getirilmesi için öncelikli alan olarak belirlediklerine de vurgu yaptı.

Birleşik Arap Emirlikleri’ne yakın zamanda yeni bir ziyaret daha yapacağını bildiren Şimşek ziyarette çerçeve programın ilk somut adımlarının atılacağını da sözlerine ekledi.