Karbon emisyonu çağrısı sonuçlandı

21 proje destek almaya hak kazandı

31 Ağustos 2022

KOSGEB’in karbon emisyonlarının azaltılmasına ve izlenmesine yönelik yenilikçi çözümlerin desteklenmesi için açtığı “Karbon Emisyonunun Azaltılmasına Yönelik Ar-Ge ve İnovasyon ile Ür-Ge Projeleri” çağrısı sonuçlandı.

KOSGEB tarafından yapılan açıklamaya göre imalat sektörü ile bilgisayar programlama faaliyetlerindeki KOBİ’lerin başvurabildiği 2 milyon lira üst limitli çağrı kapsamında 21 proje destek almaya hak kazandı.

Bununla birlikte destek kazanan projeler arasında da bir yarışma düzenlendi.

Yarışmada en yüksek puanı alan ilk 3 proje ile jürinin seçtiği bir proje ödül almaya hak kazandı. Birinci proje, 150, ikinci proje 125, üçüncü proje ile jüri özel ödüllü proje de 100’er bin liranın sahibi oldu.

Projelerin ödülleri Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank tarafından TEKNOFEST’in açılış gününde düzenlenen törende verildi.

Yarışmada projeleri ile ödül alan dört şirket şunlar oldu;

Birincilik Ödülü: Zebra Elektronik (Farklı türdeki elektrikli araçları şarj edebilecek şarj ünitesi geliştirilmesi projesi)

İkincilik Ödülü: Semtrio Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri (Lojistik firmaları için karbon ayak izi yönetimi konusunda uçtan uca hizmet sunmayı hedefleyen SaaS ‘Software as a Service’ hizmet modelli bir yazılımın geliştirilmesi projesi)

Üçüncülük Ödülü: Biopols Biyoteknoloji (Antibakteriyel ve antioksidan özellik gösteren biyopolimer film kaplı kompozit kağıt gıda saklama ambalajı geliştirilmesi projesi)

Jüri Özel Ödülü: DK Makine (Doğaya serbest olarak bırakılmış organik atık maddelerini geri dönüşümü için elektrikli proliz makinası geliştirilmesi projesi)

Projelerin en fazla 24 ay içinde tamamlanması gerekecek

Çağrı ile destek kazanan 21 işletmenin projelerini 8-24 ay arasında gerçekleştirmesi gerekiyor.

Çağrı kapsamında proje ile ilişkilendirilmiş olmak ve işletmede tam zamanlı çalışması şartı ile mevcut veya yeni istihdam edilecek personel için 400 bin liraya kadar destek sağlanacak.

Ayrıca işletmelerin makine-teçhizat, donanım, ham madde, yazılım ve hizmet alımı, sınai mülkiyet hakları, test, analiz ve belgelendirme, proje danışmanlık, eğitim ve proje tanıtım ile Yurtiçi ve Yurtdışı Kongre/Konferans/Fuar Ziyareti/Teknolojik İş Birliği Ziyareti giderleri de destek kapsamında olacak.