”Karadeniz’de 3 yılda Keban kadar HES yapıldı”

EPDK Başkanı Hasan Köktaş Karadeniz’de inşa edilen HES projelerini yerinde inceledi

20 Eylül 2012

EPDK Başkanı Hasan Köktaş beraberinde kurul üyeleri ve bir grup gazeteci ile Karadeniz’de inşa edilen hidroelektrik santrallerini yerinde incelemek üzere bölgeye gitti.

Gümüşhane, Trabzon, Giresun ve Rize illerini kapsayan gezide Başkan Köktaş gazetecilere bölgedeki yatırımlar ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Hasan Köktaş açıklamasında Artvin, Bayburt, Giresun, Trabzon, Ordu, Gümüşhane ve Rize’de bugüne kadar toplam kurulu gücü 5 bin MW olan 240 projeye lisans sağlandığını ayrıca 1.700 MW’lık 135 HES projesinin ise başvuru ve değerlendirme aşamasında olduğunun bilgisini paylaştı. Hayata geçen projeler için 7-8 milyar TL’lik yatırım yapıldığını belirten EPDK Başkanı, lisans aşamasındaki projeler ile bu rakamın 11-12 milyar seviyesine ulaşacağı bilgisini paylaştı.

Hayata geçen yatırımların büyüklüğünün 7-8 milyar TL olduğu bilgisini veren Köktaş lisans aşamasındaki projeler ile bu rakamın 11-12 milyar TL seviyesine ulaşacağını söyledi. Başkan Köktaş ayrıca Doğu Karadeniz’de son 3 yılda tamamen özel sektör tarafından tüm risklerin alınarak yapılan projelerin büyüklüğünün Keban Barajından daha büyük olduğunu da sözlerine ekledi.

Akşam gazetesinden Esin Gedik’in haberine göre ise EPDK Başkanı Rize’deki bir HES projesini ziyareti sırasında karayollarının çevreye verdiği zararların HES’lerden daha fazla olduğunu söylerken, HES projesi yapan şirketlerin sosyal sorumluluk projelerine de önem verdiklerini ifade etti.

EPDK Başkanı Hasan Köktaş sözlerini şu şekilde sürdürdü; ”Şirketler bölgede yüzlerce okul yapıyor, halkın yaşam standardını yükseltmek için bu çalışmalara öncelik veriliyor. Ayrıca Karadenizliler artık baraj manzaralı yayla evlerinde oturuyorlar. Yaylalardaki evlerin fiyatlarının arttığını duyuyorum.”