Kanyon AVM elektrik tüketimini güneşten karşılayacak

Şirket CK Enerji ile I-REC sertifikası alım anlaşması imzaladı

19 Haziran 2021

Türkiye’nin en büyük alışveriş merkezlerinden Kanyon, 2021 yılında gerçekleşecek 20 bin Megavat-saatlik elektrik tüketiminin tamamı için yeşil elektrik sertifikaları sağlayarak, elektrik tüketimi kaynaklı emisyonlarını nötr hale getirecek.

CK Enerji tarafından sağlanacak sertifikalar Uluslararası Yenilenebilir Enerji Sertifikası (I-REC – International Renewable Energy Certificate) sisteminde yer alan güneş enerjisi santrallerinin üretimleri ile karşılanacak.

CK Enerji ve Kanyon AVM tarafından yapılan yazılı açıklamada bu sayede Kanyon AVM’nin tüm elektrik tüketimini güneş enerjisi kaynaklı üretim ile karşılayabileceğine vurgu yapıldı.

Her 1 MWh üretim bir I-REC sertifikasına dönüşüyor

RECs International tarafından geliştirilen I-REC (International Renewable Energy Certificate) elektriğin yenilenebilir enerji kaynaklarından üretildiğini belgeleyen ve her 1 MWh üretim karşılığında bir adet sertifikanın oluşturulduğu uluslararası bir sertifikasyon sistemidir.

Türkiye’den 30 GES sistemde yer alıyor

I-REC uluslararası yenilenebilir enerji sertifika sisteminde bugün itibari ile Türkiye’den toplam kurulu güçleri 3.152,4 MW olan 103 yenilenebilir enerji kaynaklı elektrik üretimi yapan santral bulunuyor.

Bu santraller arasında toplam kurulu güçleri 173,7 MW olan 30 güneş enerjisi santrali bulunuyor.