Kangal RES projesinin yatırımı başladı

Türkiye’nin en büyük altıncı rüzgâr enerjisi lisansına sahip olan projenin ilk fazının türbinleri Vestas tarafından sağlanacak

9 Aralık 2013

Vestas Türkiye’nin Kangal RES projesi için, Kangal Elektrik Üretim A.Ş. şirketine 44 MW kurulu gücünde 22 rüzgâr türbini sağlayacağı açıklandı.

Yatırım 128 MW ile rüzgâr enerjisi alanında verilen en büyük altıncı lisansın sahibi olan Kangal RES projesinin ilk fazı olacak.

Vestas Türkiye’den konu ile ilgili yapılan açıklamada Kangal Elektrik Üretim ile Sivas’ta hayata geçecek olan proje için 22 adet V100-2.0 MW rüzgâr türbini sağlama ve türbinlerin sahada montajının yapılarak devreye alınması ile 8 yıllık Etkin Üretim Yönetimi 4000 ( Active Output Management 4000 – AOM 4000 ) servis ve emre amadelik hizmetini kapsayan anlaşma imzalandığı bildirildi.

Projede kullanılacak türbinlerin sevkiyatı 2014 yılının ilk çeyreğinde başlanacak iken santralin aynı yılın üçüncü çeyreğinde devreye alınması planlanıyor.

Konu ile ilgili yapılan açıklamada Vestas Türkiye Genel Müdürü, Olcayto Yiğit’in şu değerlendirmelerine yer verildi; “Yeni aldığımız bu sipariş, Türkiye pazarında oturmuş servis organizasyonumuza ve kanıtlanmış ürünlerimize olan güveni gösteriyor. Kangal Elektrik Üretim A.Ş. ile ilk rüzgar enerjisi projeleri için işbirliği yaptığımızdan ötürü memnuniyet duyuyoruz. Konusunda uzman yerel ekiplerimizin desteği ile uygun maliyetli, verimli ve güvenilir rüzgar enerjisi çözümleri sunmaya devam edeceğiz.”

Projenin 44 MW’lık bölümünün devreye girmesi ile yıllık 130,000 MWs elektrik üretimi öngörülüyor. Türkiye’de 217,000’den fazla evin elektrik tüketimini karşılayabilecek bu üretim ile yıllık 60 bin ton karbondioksit salımı engellenmiş olacak.