Kamu binalarında enerji tasarrufu için 210 milyon dolar yatırım yapılacak

Bakan Fatih Dönmez ENVER Genel Kurulu’nda konuştu

14 Kasım 2018

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Enerji Verimliliği Derneği 5. Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı’na katılarak, toplantının açılışında bir konuşma gerçekleştirdi.

Konuşmasında Türkiye’nin bu yüzyıla damgasını vuran ülkelerin başında geleceğini belirten Fatih Dönmez, Türkiye’nin birincil enerji tüketiminin son 10 yılda kümülatif olarak neredeyse yarı yarıya arttığını ifade etti.

Türkiye’nin enerji yoğunluğunun gelişmiş Almanya ve Japonya gibi ülkelerinin yanısıra OECD ülkelerinin de üzerinde olduğuna dikkat çeken Bakan Dönmez, Türkiye’nin dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olma hedefi için enerji yoğunluğunun küresel rekabette önde olan ülkeler seviyesine, hatta daha altına çekilmesi gerektiğini söylerken, bu hedefin ancak verimli enerji, yüksek katma değerle gerçekleşebileceğine vurgu yaptı.

 

Isı yalıtımına 210 milyon dolar yatırım

Bu yılın Mart ayında açıklanan ve 6 alanda toplam 55 eylem içeren Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı’na da değinen Dönmez, plan kapsamında 2023’e kadar enerji verimliliğinde yaklaşık 11 milyar dolar yatırım gerçekleştirileceğini bu sayede elde edilecek kümülatif tasarruf miktarının 2023’e kadar 24 milyon ton eş değer petrol seviyesine, 2033’e gelindiğinde ise yapılan yatırımın üç katına denk şekilde 30 milyar dolar seviyesine ulaşacağını söyledi.

Binalarda enerji verimliliği fırsatlarının daha yüksek olduğuna ve standarda uygun yalıtımla yüzde 40’a varan tasarruf sağlanabileceğini söyleyen Enerji Bakanı, Amerikan Isıtma Soğutma ve İklimlendirme Mühendisleri Derneği (ASHRAE) tarafından yapılan bir çalışmanın da kış ayları için ideal iç ortam sıcaklığı 20-23 derece arası olduğuna ve oda sıcaklığının bir derece düşürüldüğünde elde edilecek tasarrufun % 7 olduğunu gösterdiğine dikkat çekti.

Konuşmasında Dünya Bankası ile anlaşmaya varılan 210 milyon ABD doları bütçeli Kamu Binalarında Enerji Verimliliği Projesi‘ne de değinen Bakan Dönmez,  İller Bankası üzerinden kullandırılacak bu kredi sayesinde merkezi idari birimlere, belediyelere ve yerel yönetimlere ait kamu binalarının başta ısı yalıtımı olmak üzere enerji tasarrufuna dönük çalışmaları için uzun vadeli ve düşük faizli kaynak sağlanmış olacağını ifade etti.

Hükümet yeni alım ve kiralamada elektrikli ve hibrit motorlu araçları tercih edilecek

Ulaştırma sektöründeki gelişmelere de değinen Bakan Dönmez şunları ifade etti;

“Ulaştırma sektöründe son yıllarda önemli değişiklikler meydana geliyor. Hükümet olarak bunları yakından takip ediyoruz. Elektrikli araçların kullanılması ile yaşanan devrim gelecekte artarak devam edecek. Ulaştırmada enerji verimliliğini artırmak için düşük emisyonlu, çevre dostu, küçük motor hacimli, yakıt pilli, elektrikli ve hibrit araçlara verilen destek devam edecek. Bakanlık olarak elektrikli ve hibrit araçlar konusunda da öncü olmak istiyoruz. Kiralama ve satın alma yoluyla yapılacak yeni araçların temininde yerlilik oranına haiz elektrikli ve hibrit araçları tercih edeceğiz. Böylece %30’lara varan bir tasarruf imkanı elde edeceğiz.”

Fatih Dönmez ayrıca enerji verimliliğinin özendirilmesi, bu konudaki farkındalık ve toplumsal bilincin artırılması maksadıyla gerek dağıtım şirketleri gerekse de kamu kesimi tarafından eğitim ve bilgilendirme faaliyetlerine ağırlık verileceğini sözlerine ekledi.