Kalyon – Hanwha ortaklığı bitiyor

Kalyon Enerji YEKA-1 GES için kurulan iki şirketin hisselerini devralacak

14 Şubat 2019

Kalyon Enerji ile Güney Koreli Hanwha grubu YEKA-1 GES projesi için kurdukları ortaklığı sonlandırıyorlar.

Kalyon Enerji Yatırımları A.Ş. 12 Şubat 2019 tarihinde Rekabet Kurumu’na proje kapsamında Hanwha Q Cells Hong Kong Ltd. ile birlikte kurduğu iki şirketteki hisselerin devralma talebini iletti.

 

1.000 MW’lık kapasite hakkı elde etmişlerdi

İki şirketin oluşturduğu ortak girişim grubu Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) modeli kapsamında 20 Mart 2017 tarihinde yapılan ilk kapasite hakkı yarışmasının kazananı olmuşlardı.

Şirketler 1.000 MW’lık kapasite tahsisi için yapılan yarışmayı üretecekleri elektriği 15 yıl boyunca kilovat-saat başına 6,99 dolar-sentten satma teklifi ile kazanmışlardı.

Yarışmanın en önemli şartını ise Türkiye’de yıllık en az 500 MW’lık üretim kapasitesine sahip bir güneş paneli üretim fabrikası kurulması oluşturuyordu.

Bu fabrikada üretilecek 1.000 MW’lık güneş panellerinin ilk 500 MW’lık bölümünün yüzde 60, ikinci 500 MW’lık bölümünün ise yüzde 70 oranında yerlilik oranına sahip olması gerekiyordu.

 

Şirketler 2017 Eylül ayında kurulmuştu

İşbirliği kapsamında Ticaret Sicil Gazetesi’nde yayınlanan ilan ile 15 Eylül 2017 tarihinde yüzde 50-50 pay oranları ile Hanwha Kalyon Güneş Enerjileri Üretim A.Ş. ile Hanwha Kalyon Güneş Teknolojileri Üretimi A.Ş. şirketleri kurulmuştu.

Kuruluşun ardından sermaye artırımı işlemi sonrası Hanwha Kalyon Güneş Enerjileri Üretim A.Ş.’nin sermayesi 170 milyon, Hanwha Kalyon Güneş Teknolojileri Üretimi A.Ş.’nin ise 150 milyon TL olmuştu.

Kalyon Enerji’nin YEKA-1 GES projesini tek başına mı veya bir başka grup ile birlikte mi sürdüreceği konusunda resmi bir açıklama yapılmış değil.

Hanwha Q Cells de konu ile ilgili henüz bir açıklama yapmış değil.