Kalyon Enerji ilk güneş panellerini Mayıs’ta üretmiş olacak

Hakan Yıldırım fabrikanın inşaatının tamamlandığını söyledi

26 Eylül 2019

Kalyon Enerji Grubu CEO’su Hakan Yıldırım YEKA GES-1 yarışması kapsamında kurulacak olan entegre güneş paneli fabrikasında ilk modüllerin üretiminin Mayıs ayında gerçekleşmiş olacağını söyledi.

Yıldırım BloombergHT kanalında yaptığı açıklamada yıllık 500 MW’lık üretim kapasitesine sahip olacak fabrikada polisilikondan başlayarak %22’lik verimlilik oranına sahip hücrelere kadar modüllerdeki tüm bileşenleri içerecek entegre bir üretim sürecinin olacağını söyledi.

80 bin dönümlük kapalı alanı olacak fabrikanı dünyadaki sayılı entegre tesislerden bir tanesi olacağına vurgu yapan Yıldırım, fabrikada yarı iletken teknolojisini geliştirebileceklerine inandığını da sözlerine ekledi.

Hakan Yıldırım kurulacak olan santralin de 1.300 MWdc güce sahip olacağını ve 15 futbol sahası büyüklüğüne denk şekilde 20 bin hektarlık alanı kapsayacağını da kaydetti.

Bununla birlikte Rüzgar YEKA fabrikasında konsorsiyum ortağının fabrika inşaatını ve Ar-Ge merkezini bitirmek üzere olduğu, finansmanda ise son aşamaya gelindiği de Hakan Yıldırım’ın verdiği bilgiler arasında oldu.