Kalyon Enerji güneş paneli fabrikası için süper teşvik sağladı

Toplam yatırım tutarı 2 milyar TL’ye yakın olacak

5 Eylül 2019

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile Kalyon Güneş Teknolojileri Üretim A.Ş. tarafından Ankara’da gerçekleştirilecek entegre güneş paneli üretim tesisine kamuoyunda süper teşvik olarak da bilinen proje bazlı destek sağlandı.

Kararda yer alan bilgilere göre fabrikanın toplam sabit yatırım tutarı 1 milyar 991 milyon TL olacak.

Yıllık 500 MW’lık güneş paneli üretimi kapasitesine sahip olacak fabrikada 982 kişilik istihdam sağlanacak ve projede 147 nitelikli personel görev alacak.

İlgili karar gereğince projeye gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası, KDV iadesi, yatırıma %100 vergi indirimi, 10 yıl boyunca sigorta primi işveren ve gelir vergisi stopaj desteği gibi faydalar sağlanacak.

Yatırım YEKA GES-1 yarışması şartları arasındaydı

Fabrika yatırımı Kalyon ile Hanwha Q CELLS tarafından 20 Mart 2017 tarihinde Konya, Karapınar bölgesinde 1.000 MW’lık kapasite hakkı için düzenlenen YEKA GES-1 yarışmasının şartları arasında yer alıyordu. Bununla birlikte Hanwha Q CELLS geçtiğimiz yıl projeden ayrılmıştı.

Kalyon Enerji Yatırımları Başkan Yardımcısı İbrahim Erden ICCI 2019 kapsamında 29 Mayıs 2019 tarihinde gerçekleştirilen Güneş Enerjisi Yatırımcıları Derneği Özel Oturumu’nda yaptığı açıklamalarda YEKA GES-1 projesi kapsamında kurulması planlanan entegre güneş paneli fabrikasının yatırım sürecinin devam ettiğini ve fabrikanın 2020 yılının başlarında devreye alınmasının hedeflendiğini söylemişti.