Kalkınma Yatırım Bankası RES finansmanında 1 GW’a yaklaştı

Bankanın rüzgâr enerjisi sektörüne sağladığı finansman bu yıl 800 milyon doları aşacak

14 Haziran 2021

Kalkınma Yatırım Bankası’nın 15 Haziran Dünya Rüzgâr Enerjisi günü dolayısı yayınladığı açıklamaya göre bankanın finansman sağladığı rüzgâr enerjisi projelerin gücü yıl sonunda 1 GW’a yaklaşacak.

Açıklamadaki bilgilere göre Kalkınma Yatırım Bankası’nın Türkiye’deki rüzgâr enerjisi yatırımları için sağladığı finansman miktarı 2020 sonu itibarıyla 512 milyon dolara ulaşmış durumda.

Bununla birlikte KYB rüzgâr projeleri için 2021’de de 310 milyon dolarlık yeni kaynak sağlamayı hedefliyor ve bankanın rüzgâr enerjisi yatırımları için sağladığı kaynak miktarı yıl sonu itibarıyla 822 milyon dolara ulaşacak.

Finanse edilen bu projelerin 626 MW’lık bölümü halihazırda devreye girmiş durumda iken 2021 sonu itibarıyla da Kalkınma Yatırım Bankası’ndan finansman sağlayan 23 RES projesi Türkiye rüzgâr enerjisi gücünün 920 MW’lık bölümünü oluşturacak.

Açıklamada Kalkınma Yatırım Bankası Genel Müdürü İbrahim Öztop’un şu değerlendirmeyi paylaştığı ifade edildi;

“2020 yıl sonu itibarıyla yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği projeleri kredi portföyümüzün yüzde 57’sini oluşturuyor ve sürdürülebilirlik temalı kredilerin portföyümüzdeki payı ise yüzde 63 seviyesinde. Kurulu gücü yaklaşık 2.870 MW olan 309 adet enerji yatırımına 1,2 milyar TL civarında kredi kullandırımı gerçekleştirdik. Temiz enerjiye erişimde oldukça önemli olan rüzgâr enerjisi santrallerinin finansmanıyla, ülkemizin düşük karbonlu ekonomiye geçişinde önemli bir rol alıyoruz”