Kaliforniya’da Yenilenebilir İçin % 33 Zorunluluğu

Kaliforniya Valisi Jerry Brown selefi Arnold Schwarzenegger’in yenilenebilir enerjide getirdiği hedefleri ileriye taşıdı.

14 Nisan 2011

Bugüne kadar eyaletteki elektrik dağıtımcılarının bu elektriği yüzde 20 oranında yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilmiş şekilde sağlaması gerekiyorken Kaliforniya’nın yeni valisi yeni bir yasal düzenleme ile bu oranın 2020 yılında yüzde 30 oranına gelmesini zorunlu kıldı.

Düzenleme elektrik dağıtımcılarına, tüketicelere sağladıkları elektriğin 2013 sonuna kadar yüzde 20, 2016 yılı sonuna kadar yüzde 25 ve 2020 yılı sonuna kadar ise yüzde 33 oranında rüzgar ve güneş gibi yenilenebilir enerjilerden sağlanması zorunluluğu getiriyor.

Kararın açıklanmasının ardından ise eleştiriler gelmeye başladı. Bazı çevreler eyaletteki elektrik kullanımında yenilenebilir enerjilerin payının yükseltilmesinin 2002 yılından beri dağıtımcılara uzun vadeli sözleşmeler nedeni ile 6 milyar dolara yakın ek yük getirdiğini söylerken, yeni düzenlemenin zaten yüksek olan eyaletteki yüksek elektrik fiyatlarını daha da yükselteceğini iddia ediyorlar.

Dağıtımcı bazı firmalar düzenlemedeki katı koşulların kendilerini zor durumda bırakacağını söylerken özellikle güneş enerjisi alanında yaptığı önemli çalışmalar ile dikkat çeken Sun Edison yetkilileri güneş enerjisi maliyetlerinin gittikçe düştüğünü hatırlatırken bu rakamlara ulaşmanın mümkün olacağını iddia ediyorlar.