Kaliforniya’da ördek eğrisi dibi gördü

EIA analizine göre dibi gören ördek eğrisi depolama yatırımları için fırsat sunuyor

7 Temmuz 2023

Amerika Birleşik Devletleri Enerji Enformasyon İdaresi tarafından yayımlanan bir analizde ülkenin Kaliforniya eyaletinde artan güneş enerjisi kapasitesinin enerji depolama yatırımları için önemli fırsat sunduğuna dikkat çekildi.[1]

Analize göre eyaletin elektrik üretiminde özellikle yaz aylarında güneş enerjisi kaynaklı üretim, net yük talebi grafiğinde oluşan “ördek eğrisi” görünümünün derinleşmesine neden oluyor.

Ördek eğrisi güneş gibi değişken kaynaklı elektrik üretim miktarının çok yüksek düzeylere ulaşması ile diğer kaynaklara ihtiyacın kısa süreli olarak sıfıra doğru yaklaşmasına karşın, günün ilerleyen saatlerinde hızlı bir şekilde yükselmesini gösteren eğriyi tanımlıyor.

Analize göre bataryalar ile gün içinde güneş enerjisi kaynaklı üretilecek elektriğin depolanarak, daha sonra kullanım için saklanması halinde oluşan eğri düzleştirilmesini sağlayabilir.

Kaliforniya’da batarya depolama yatırımlarının hızla arttığına da dikkat çekilen analizde 2018’de 0,2 GW düzeyinde olan bu gücün, 2023 Nisan ayında 4,9 GW’a yükseldiği, yıl sonuna kadar da 4,5 GW’lık bir kapasitenin devreye alınacağı öngörülüyor.

Bununla birlikte analizde ördek eğrisinin yalnızca Kaliforniya’ya özgü bir durum olmadığı ve güneş enerjisi üretiminin arttığı ülkenin diğer bölgeleri ile dünyanın başka bölhgelerinde de görülmekte olduğu, ABD’de ulusal düzeyde de görünür hale geldiği bidirildi.

Kaliforniya’nın elektriğinin %27’sini güneş sağlıyor

ABD Enerji Bakanlığı verilerine göre ülkenin elektrik talebinin %4,7’si güneş enerjisinden karşılanıyorken, bu oran Kaliforniya eyaletinde ise %27,3.[2]

Ülkede 2022 yılında devreye alınan 17 GW gücündeki güneş enerjisi gücünün %24’lük bölümünü Kaliforniya’da gerçekleştirilen yatırımlar oluşturmuştu.

ABD’nin 2022 sonu itibarıyla 110,1 GWac olan güneş enerjisi gücünde Kaliforniya’nın payı 30,738 GW idi.

 


[1] As solar capacity grows, duck curves are getting deeper in California

[2] Spring 2023 Quarterly Solar Industry Update