Kadir Has Üniversitesi Enerji ve Sürdürülebilir Kalkınma Yüksek Lisans Programı başlattı

Yüksek lisans programı tezli ve tezsiz olarak açıldı

21 Aralık 2016

Kadir Has Üniversitesi’nde Enerji ve Sürdürülebilir Kalkınma Yüksek Lisans Programı açıldığı bildirildi.

Üniversite tarafından yapılan yazılı açıklamada enerji şirketlerinin genellikle İstanbul ve yakın çevresinde yoğunlaştığı, bu nedenle İstanbul’da enerji konusunda eğitim veren daha fazla yüksek öğretim programına ihtiyaç olduğu gözlemlendiği ifade edildi.

Tezli ve tezsiz olarak açılan programın direktörlüğünü, aynı zamanda üniversitenin Enerji ve Sürdürülebilir Kalkınma Merkezi’nin de başkanlığını yürüten Prof.Dr. Volkan Ş. Ediger yapacak.

Üniversite tarafından yapılan açıklamaya göre tamamen İngilizce olacak programda temel enerji bilimi ve mühendisliği, enerji ekonomisi ve piyasaları, sürdürülebilir enerji yönetimi ve enerji politikaları ve jeopolitiği gibi dört ana konuda zorunlu eğitim verildikten sonra, program içinden ve dışından alınacak seçmeli dersler sayesinde öğrencilerin farklı enerji konularında uzmanlaşmaları amaçlanıyor.

Dersler teorik bilgilerin yanı sıra gerçek hayat pratiklerinden örnekler ile zenginleştirilerek, gerçek örnekler konunun uzmanı kişiler tarafından seminerler ile desteklenecek. Programın farklı alanlarda lisans derecesine sahip öğrenciler için sunacağı en önemli avantaj ise Türkiye’de benzerinin bulunmaması ve önemi giderek artan sürdürülebilir enerji konusunda uzmanlaşma imkanı sağalanacak olması olacak.

Açıklamada değerlendirmesi yer alan Prof.Dr.Ediger şunları kaydetti;

“Ülkemizde son yıllarda enerji konusunda bazı yüksek lisans programları açılmış olsa da, bu programlar içerik ve yapısal özellikleri itibarıyla ihtiyacı karşılayamamaktadır. Söz konusu programlar genellikle enerjinin bazı alanlarına yoğunlaşmış olup, enerjinin disiplinlerarası bir konu olduğu gerçeği gözden uzak tutulmuştur. Kadir Has’ta 2016-2017 ders yılında açılan Enerji ve Sürdürülebilir Kalkınma Tezli/Tezsiz Yüksek Lisans Programının, sosyal bilimler ve fen bilimleri ile mühendislik alanlarında birbirinden farklı disiplinleri içermesi açısından önemli bir açığı kapatacağı düşünülmektedir. Programın Kadir Has Üniversitesi CESD- Enerji ve Sürdürülebilir Kalkınma Merkezi’yle koordineli yürütülmesi de disiplinlerarası araştırma ve uygulama ile güçlü bağların kurulması açısından önemlidir”

Program ile ilgili daha ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.