JESDER Kenya’da görüşmeler yaptı

Jeotermal ülkenin birincil elektrik üretim kaynağı

20 Kasım 2018

Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği (JESDER) ile Kenya’da temaslar gerçekleştirildiğini açıkladı.

JESDER tarafından yapılan açıklamaya göre temaslar kapsamında derneğin Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kındap Kenya’nın başkenti Nairobi’de ülkenin Enerji Bakan Yardımcısı Joseph Njoroge ile bir görüşme gerçekleştirdi.

JESDER Başkanı Kındap görüşmeye dair şu değerlendirmede bulundu;

“Afrika’nın politik açıdan stabil, kanun ve yönetmelikler yönünden de oturmuş ülkelerinden biri olan Kenya, önümüzdeki 10 yıl içinde 5.000 MW enerji yatırımı planlanmakta ve bu kapasitenin önemli kısmının yenilenebilir enerji olması düşünülmektedir.

Kenya özellikle jeotermal enerji potansiyeli açısından dünyanın sayılı ülkelerinden biridir. Kenya’da çeşitli temaslar gerçekleştirerek pek çok yerel otorite ve firma ile görüşme imkanı bulduk. Bu bağlamda Enerji Bakan Yardımcısı da bizleri kabul etti. Kendilerine Türk şirketlerinin tecrübe ve yeteneklerini anlatan bir sunum yaptık. Son derece olumlu geçen görüşmede, Sn. Bakan Yardımcısı Türk şirketlerini Kenya’da görmekten mutluluk duyacağını ve her türlü desteği sağlayacaklarını ifade etti.”

Jeotermal Kenya elektrik üretiminde ilk sırada

Kenya’nın 2017 sonu itibari ile 2.518,3 MW olan elektrik üretim kapasitesinin 672,9 MW‘ını jeotermal enerji santralleri oluşturuyordu. Bununla birlikte bu santrallerin ülkedeki elektrik üretimine katkıları ise %45 düzeyindeydi.

Nüfusu 44 milyon düzeyinde olan Kenya’da halkın yalnızca %40’lık bölümü düzenli olarak elektriğe ulaşabiliyor.