”Jeotermal hedefimiz 600 MW”

Bakan Yıldız Yalova’da jeotermal enerji ile ilgili düzenlenen çalıştaya katıldı.

27 Şubat 2012

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği ve Türkiye Belediyeler Birliği tarafından Yalova’da düzenlenen ‘5686 sayılı Jeotermal Kaynaklar ve Doğal Mineralli Sular Kanunu’ konulu çalıştaya katıldı.

Bakan Taner Yıldız burada yaptığı konuşmada Türkiye’nin ithal ettiği herşeye mazereti olabileceğini ama enerjisi yok diye bir mazereti olmayacağını söyledi. Bakan Yıldız bu yüzden yerli ve yenilenebilir kaynaklarını harekete geçirmek istediklerini söyledi. Taner Yıldız konuşmasında Türkiye’nin son 10 yıldaki gayri safi milli hasılasının üç katına çıktığını hatırlatırken, Türkiye’nin büyümesinin obez bir büyüme olmaması için her alanda büyümesi gerektiğini ifade etti.

Taner Yıldız konuşmasında Türkiye’nin jeotermal enerji alanında 1984’lerde MTA tarafından yapılan yarım megavatlar civarında yapılan bir santrali olduğunu, hükümetlerinin ise bunu 114 MW’a çıkardıklarını ve bu rakamı 600 MW’a çıkmasını hedeflediklerini belirtti.

Jeotermal enerji alanındaki tüm rezervleri ortaya çıkarmak için MTA’nın son 10 yılda ödeneklerini 10 katına çıkardığını bildiren Yıldız bunun sonucunda 25 bin metrelere kadar sondaj yapılarak, 115 bin metre sondaj aramasının tamamlandığı söyledi. Bu sondaj çalışmalarının sonucunda 1.422 megavat termik ısı enerjisi açığa çıkartıldığını böylelikle 3 bin 330 megavat termal olan ısı kapasitesinin, 4 bin 764 megavat termale yükseldiğini bildirdi.

Bakan Yıldız ayrıca bu dönemde jeotermal ısınmanın 30 bin konuttan, 86 bin konuta, sera ısıtması alanının ise 2002 yılındaki 500 dönümden, 2 bin 4000 dönüme çıktığı bilgisini paylaştı.