Jeff Bezos iklim mücadelesi için 10 milyar Dolar hibe edecek

Bezos fonu bilim insanlarına, aktivistlere ve STK’lara hibe olarak dağıtacağını duyurdu

18 Şubat 2020

Amazon’un kurucusu ve CEO’su Jeff Bezos “Bezos Dünya Fonu” adı ile bir fon kurduğunu ve bu fon ile iklim değişikliğine karşı yapılan çalışmalar için 10 milyar dolar bağışlayacağını açıkladı.

Bezos kişisel Instagram hesabı üzerinden yaptığı açıklamada iklim değişikliğinin dünya için en büyük tehdit olduğunu ve dünya üzerinden yıkıcı etkileri ile mücadelede hem bilinen yolları güçlendirmek, hem de yeni yollar keşfetmek için diğerleriyle birlikte çalışmak istediğini bildirdi.

Bu küresel girişime başlangıç olarak 10 milyar dolar taahhüt ettiğini söyleyen Bezos, yaz aylarından başlayarak bilim insanları, aktivistler ve sivil toplum kuruluşları için hibeler verilmeye başlanacağını duyurdu.

Jeff Bezos duyurusunu “Dünya hepimizin ortak noktasıdır – hadi birlikte koruyalım” mesajı ile sonlandırdı.⁣⁣⁣
⁣⁣⁣

View this post on Instagram

Today, I’m thrilled to announce I am launching the Bezos Earth Fund.⁣⁣⁣ ⁣⁣⁣ Climate change is the biggest threat to our planet. I want to work alongside others both to amplify known ways and to explore new ways of fighting the devastating impact of climate change on this planet we all share. This global initiative will fund scientists, activists, NGOs — any effort that offers a real possibility to help preserve and protect the natural world. We can save Earth. It’s going to take collective action from big companies, small companies, nation states, global organizations, and individuals. ⁣⁣⁣ ⁣⁣⁣ I’m committing $10 billion to start and will begin issuing grants this summer. Earth is the one thing we all have in common — let’s protect it, together.⁣⁣⁣ ⁣⁣⁣ – Jeff

A post shared by Jeff Bezos (@jeffbezos) on