Japonya’nın onayı Marakeş sonrasına kalabilir

Japonya Çevre Bakanı bu durumun COP22 müzakerelerindeki etkilerini azaltmayacağını söyledi

7 Ekim 2016

Japonya’nın Paris İklim Anlaşması’nı onaylamasının Marakeş’te 4 Kasım’da başlayacak COP22 toplantılarından sonra gerçekleşebileceği belirtiliyor.

Japonya medyasına yansıyan bilgilere göre Japonya Çevre Bakanı Koichi Yamamoto bugün ülkesinde düzenlenen basın toplantısında Japon hükümetinin anlaşmayı en yakın 11 Ekim tarihinde ülke parlamentosuna sunabileceğini söyledi.

Japon Bakan onay sürecinin mümkün olan en kısa sürede tamamlanması konusunda çaba göstereceklerini sözlerine ekledi.

Ülke medyasına göre anlaşmanın parlamento onayından geçmesi haftalar bulabilecek. Bu durum ise Japonya’nın zaten yürürlüğe girecek olan anlaşmanın uygulama adımlarının belirleneceği toplantılardaki etkisini zayıflatacak.

Koichi Yamamoto ise basın toplantısında bu konuda yapılan yorumu redederek, ülkesinin Marakeş’de gerçekleştireceği görüşmelerde olumsuz etki yapmayacağını söyledi.

Japonya Paris Anlaşması öncesinde 2030 yılı sera gazı emisyonlarını, 2013 yılı seviyesinin yüzde 30 altına düşürmeyi taahhüt etmişti.

Bununla birlikte Japon hükümeti gerek Fukuşima felaketi sonrası nükleer enerji santrallerinin devreden çıkması ile ortaya çıkan açığı kapatmak, gerek ise yeni kömür teknolojilerinin yurt dışı pazarlarda yaygınlaşabilmesi için ülkedeki kömür yatırımlarına destek vermesi çeşitli kesimlerin tepkisini çekiyor.

Japonya’da bu yılın Mart ayında biten mali yıl sonu itibari ile toplam kurulu güçleri 40.695 MW olan 90 kömürlü termik santral bulunuyordu. Bu tarih itibari ile ülkede toplam güçleri 20.884 MW olacak 45 santral için de yatırım başvurusu yapılmıştı.

Japonya’nın 2015 yılı küresel karbondioksit salımlarındaki payı yüzde 3,6 idi. Ülke bu alandaki dünya sıralamasında beşinci idi.