Japonya’daki GES’lerin %20’ye yakını heyelan riski altında

Ormanlardaki eğimli arazilerde yapılan kurulumlar toprağın su tutmasının engelliyor

8 Ağustos 2023

Japonya’da kurulan güneş enerjisi santrallerinin önemli bir çoğunluğunun heyelan riski altında olduğu bildirildi.

Japon haber ajansı Nikkei’nin Tokyo merkezli Ulusal Çevre Çalışmaları Enstitüsü (NIES) verilerine dayandırarak bildirdiğine göre iklim değişikliği nedeni ile artan hava olayları da riskin büyümesine neden oluyor.

Verilere göre ülkede 2020 sonu itibariyle devrede olan 500 kW üstü kurulu güce sahip toplamda 9.250 güneş enerjisi santralinin %18’lik bölümüne denk gelen 1.658’i heyelan riski altındaki eğimli zeminlerde inşa edilmiş durumda.

Haberde ağırlıklı olarak dağlık bir coğrafyaya sahip olan ülkenin yüzölçümünün üçte ikisi ormanlar ile kaplı olduğuna dikkat çekilirken, santral inşa etmek için ağaç kesilmesinin santrallerin inşa edildiği zeminlerdei toprağın su tutma kapasitelerinin azalmasına neden olduğunun altı çizildi.

Haberde ayrıca iklim değişikliği nedeni ile Japonya’da özellikle son on yılda güçlü sağanak yağış sayısının, 1980’li yılların iki kat üstüne çıktığına dikkat çekilirken, iklimdeki bu değişimin özellikle eğimli arazilerde inşa edilen santralleri daha az güvenli hale getirdiği ifade edildi.

Japonya’da 2012 yılında devreye giren alım garantisi programı sonrasında ülkenin güneş enerjisi kurulu gücü 12 kat artış ile 2022 sonu itibariyle 78,83 GW’a ulaşmıştı.