Japonya’da Güneş Enerjisi Yatırımları Rekor Kırıyor

Nisan ve Kasım ayında yapılan teşvik düzenlemelerinin ardından güneş enerjisi sektörü hızla gelişmeye başladı

11 Şubat 2010

Bloomberg.com’da yer alan bir habere göre Japon hükümetinin ülkedeki yenilenebilir enerji kullanımını yaygınlaştırmak için uygulamaya koyduğu teşvik programı ilk olumlu sonuçlarını vermeye başladı ve ülkedeki güneş panelleri satışı rekor kırdı.

Japonya Fotovoltaik Enerji Birliği’nden elde edilen verilere göre 2009 yılında bir önceki yıla göre ülkedeki güneş paneli satışları yüzde 21 oranında yükselerek ülkede toplam 1,387.02 megavat gücünde güneş enerjisi paneli satışı gerçekleşti. Bu rakam 1981’den beri ülkede gerçekleştirilen en büyük satış anlamına geliyor.

Japon hükümeti 2009’un nisan ayında ev ve işyerlerinin çatılarına yerleştirilecek güneş panelleri için bir sübvansiyon programı hazırladığını duyurmuştu. Kasım ayında ise bu paneller aracılığı ile üretilecek elektriğin şebekeye iletilmesi yoluyla bireylere ve şirketlere ürettikleri elektriğin kullanımları dışında kalanını satabilmeleri için alım garantileri getirildiğini açıklamıştı.

İlgili sübvansiyonlar ile Japonya’da kilovat başına 600.000 – 700.000 yen düzeyinde olan kurulum maliyetlerinin 270.000 yen (4.500 TL) tutarındaki bölüm hükümetçe karşılanıyor.