Japonya’da güneş enerjisi teşviklerinin düşürülmesi önerildi

Sistem maliyetlerinin gerilemesi gerekçe gösterilerek ülkede uygulanan güneş enerjisi teşviklerinin düşürülmesi önerildi

14 Mart 2013

Japonya’da güneş elektriği için sağlanan teşviklerin, sistem maliyetlerinin gerilemesi gerekçe gösterilerek düşürülmesi önerildi.

Japonya Ekonomi Ticaret ve Sanayi Bakanlığı’na danışmanlık yapan komisyon tarafından yapılan öneride halihazırda 20 yıl için 42 yen olarak uygulanan alım garantilerinin 1 Nisan’da başlayacak yeni Japon mali yılında yüzde 10 düşürülerek 37.8 yene geriletilmesi öneriliyor.

Komisyonun raporunda konutlarda uygulanan dışındaki sistemlerin maliyetlerinin yalnızca Ekim ayından beri yüzde 14 oranında gerileyerek, kilovat-saat başına 280,000 yene gerilediği ifade edildi.

Komisyonun önerisinin uygulamaya girmesi için Bakanlık tarafından onaylanması ve Japon parlamentosu tarafından da kabul edilmesi gerekiyor. Öneri kabul edilse dahi Japonya’da sağlanan teşvikler halihazırda sektörün en büyük iki pazarı olan Almanya ve Çin’in üç kat üzerinde olmaya devam edecek.

Geçen yıl devreye giren teşvikler ülkenin kurulu güneş elektriği gücünün Nisan-Kasım döneminde 1,389 MW yükselerek, bu alandaki kurulu gücün yüzde 29 oranında artmasını sağlamıştı.

Komisyon raporunda diğer yenilenebilir enerji kaynaklı elektrik üretimi için sağlanan teşviklerin aynen korunmasını önerdi.

Japon hükümeti halihazırda rüzgar enerjisi santrallerinde üretilen elektrik için 20 yıl geçerli olmak üzere kilovat-saat başına 23.1 yen, küçük hidroelektrik santraller için 25.2 ila 35.7 yen arasında, biyomas için yakıt türüne göre değişmek ile birlikte 13.65 ila 40.95 yen arasında ve  jeotermal enerji için 15 yıl geçerli olmak üzere 15 MW kurulu güce kadar olan santraller için 42 yen, 15 MW üzeri santraller için ise 27.3 yen alım garantileri sağlanıyor.