Japonya güneş elektriği pazarı son çeyrekte küçüldü

Teşviklerde görülen gerilemeler ülkede bir önceki çeyreğe göre yavaşlama görülmesine neden oldu

1 Eylül 2015

Japonya güneş elektriği pazarı üç yıllık hızlı büyüme döneminden sonra ilk defa son çeyrekte yavaşlama gösterdi.

Sektör temsilcilerine göre güneş elektriği üretimine sağlanan teşviklerin Japonya’nın yeni mali yılının başladığı 1 Nisan itibari ile gerilemesi bu durumun ana etkeni oldu.

Japonya Fotovoltaik Enerji Birliği yapılan basın açıklamasına göre, 1 Nisan – 30 Haziran döneminde Japonya pazarı için yerel ve yabancı üreticiler toplamda 2,020 MW’lık modül ve hücre sevkiyatı gerçekleştirdi.

Verilere göre bu rakamın 1,612 MW’lık kısmını modül, 408 MW’lık kısmını ise hücre sevkiyatları oluşturdu.

Modül sevkiyatlarının 1,073 MW’lık bölümü deniz aşırı ülkelerden gerçekleştirilirken, bu sevkiyatların 412 MW’lık bölümü ise konut sektöründeki kurulumlar için sağlandı.

Japonya merkezli üreticiler aynı dönemde deniz aşırı ülkelere 125 MW’lık modül ve 323 MW’lık da hücre sevkiyatı gerçekleştirdiler.

Japonya pazarına yönelik modül ve hücre sevkiyatları sırasıyla, bir önceki çeyrekte 2,709 MW ile 986 MW, geçen yılın aynı döneminde ise 1,882 MW ile 678 MW olarak gerçekleşmişti.

Fukuşima felaketinin ardından yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı elektrik üretimini artırmak isteyen Japonya yönetimi, başta güneş enerjisi olmak üzere bu kaynaklara yönelik kapsamlı ve güçlü bir teşvik politikasını yürürlüğe sokmuştu.