İzmirli öğrenciler rüzgâr enerjisi eğitimi aldı

Meslek lisesi öğrencileri rüzgar enerjisi santralleri hakkında teorik ve pratik bilgiler edindiler

8 Temmuz 2021

Nordex Türkiye, İzmir Kalkınma Ajansı ve İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile İzmir bölgesinde yer alan 8 meslek lisesinin 9,10,11 ve 12. sınıflarında okuyan 100 öğrenciyi kapsayan bir eğitim programı düzenlendi.
Nitelikli mavi yaka personeli yetiştirmek amacıyla gerçekleştirilen programın ilk aşamasında 100 öğrenciye; Mekanik, Elektrik, Kontrol Sistemleri, Fizibilite ve Kanat & Kompozit Malzemeleri olmak üzere 5 farklı ana daldan oluşan toplam 25 proje konusu verildi.

Öğrenciler katıldıkları online platform aracılığı ile Nordex Türkiye teknik çalışanlarından oluşan komiteye 1 hafta boyunca kendilerine verilen konularda proje sunumu yaptılar.

Nordex komitesi tarafından sunumlar sonrası yapılan değerlendirmede en yüksek puanları alan Foça Cemil Midilli, Çiğli 75. Yıl, Mithatpaşa ve Karabağlar İTO Vakfı Süleyman Taştekin Meslek Liseleri’nde okuyan 10’u kız öğrenci olmak üzere, 21 öğrenci programın ikinci aşaması olarak Nordex Türkiye İzmir Servis ve Teknik Eğitim Merkezi’nde eğitim almaya hak kazandı.
Program dahilinde öğrencilere Nordex Türkiye eğitmenleri tarafından 5 gün boyunca rüzgar enerjisi sektörü hakkında genel bilgiler, türbin tipleri, mekanik ve elektrik sistem bileşenleri, SCADA sistemi ve Delta 4000 türbin modelleri hakkında teorik bilgiler verilirken, programın diğer aşamasında ise öğrencilere Nordex Türkiye İzmir Servis ve Teknik Eğitim Merkezi’nde yer alan simulatör alanında sistem bileşenlerinin pratik uygulamaları gösterildi.

Eğitimin son gününde ABK RES ile Demircili RES proje sahalarını gerçekleştirilen gezide de öğrenciler, bu santrallerde devrede bulunan Nordex’in DELTA ve GAMMA türbinlerini yerinde inceleme ve operasyonel bakış açısıyla rüzgar enerji santrallerini değerlendirme fırsatı buldular.

Nordex Türkiye açıklamasında değerlendirmesi yer alan İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi ildeki 3 meslek lisesinde yenilenebilir enerji alanının bulunmasının yanı sıra diğer meslek liselerinde rüzgar enerjisi sektörüyle bağlantılı elektrik, elektronik, mekanik ve kompozit malzeme üretimi gibi alanlarda eğitim verildiğini bilgisini verirken, bu alanda eğitim verecek okul sayısının daha da artacağını söyledi.

İzmir’in rüzgardan elektrik üretiminde Türkiye’de 1. sırada olmasıyla birlikte katma değeri yüksek olan kanat, kule ve diğer ekipmanların üretilmesinde de lider bir şehir olduğunu kaydeden Yahşi hızla gelişen “Rüzgâr Enerjisi” alanının nitelikli insan gücüne ihtiyaç duyduğunu da sözlerine ekledi.

Nordex Türkiye Bölgesel Saha Destek Müdürü Ali Asaf Oğuz da program hakkında şunları kaydetti;

“Rüzgar Türbin Teknolojisi eğitimi sonrası ilgili Meslek Liseleri’nde okuyan öğrencilerimizin yenilenebilir enerji sektörüne olan ilgilerinin ve motivasyonlarının yüksek, başarılı olma potansiyellerinin de ne kadar güçlü olduğunu gözlemledik. Eğitim sonucunda seçilen 5 öğrencimiz, Nordex Türkiye Teknik Destek departmanlarında staj yapma imkanına sahip olacaklar. Bu projenin devamında, ülkemizde yer alan diğer bölgelerdeki kalkınma ajansları ve İl Milli Eğitim Müdürlükleri ile işbirliğimizi geliştirerek, rüzgar enerji sektöründe yeni istihdam alanları oluşturmayı hedefliyoruz.”

Nordex Türkiye Eğitim Koordinatörü Melike Sezginer, Nordex Türkiye olarak genç bireyleri yenilenebilir enerji sektörüne kazandırmayı teşvik etmek üzere böyle bir işbirliğinin içerisinde yer almaktan ve kendilerini Nordex Akademi Türkiye’de ağırlamaktan mutluluk duyduklarını ve tüm katılımcılara teşekkür ettiklerini söyledi.

İzmir Kalkınma Ajansı olarak, İzmir’in rüzgar enerjisi sektöründeki mevcut konumunu geliştirmek üzere çalışmalar yürüttüklerini söyleyen İzmir Kalkınma Ajansı Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü H.İ. Murat ÇELİK sektörün en önemli ihtiyaçlarından birisi olan nitelikli insan kaynağını bu projedeki örnek kamu–özel sektör işbirliğiyle, İzmir’deki meslek lisesi öğrencilerimizi yetiştirerek sektöre kazandırmayı amaçladıklarını ifade etti.

Program Nordex Türkiye Bölgesel Saha Destek Müdürü Ali Asaf Oğuz, Nordex Türkiye Eğitim Koordinatörü Melike Sezginer, İzmir Ofis Müdürü Gülçe Çalışkan, Nordex Türkiye Teknoloji ve Geliştirme Müdürü Selim Türkel, Teknik Eğitmenler Ahmet Paksoy, Zafer Avcı, Semih Göksan, Ali Ekrem Özerdem ve Eğitim Departmanı Uzmanı ve Eğitim Departmanı Stajyeri Cansu Saygı ve Uğur Kılıç, İzmir Kalkınma Ajansı’ndan Yatırım Destek Uzmanı Sencer Özen, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden görevli öğretmenler Mesut Esen ve Eser Dereli’nin katkıları ile gerçekleştirilmiştir.

Eğitim programına katılarak proje sunumu yapan tüm öğrencilere katılım sertifikaları ile birlikte Vega Enerji – Nordex Türkiye işbirliği çerçevesinde hazırlanan “A’dan Z’ye Rüzgar Santrali” kitabı hediye edildi.