İTÜ iklim ve havacılık projesi için Horizon2020 desteği aldı

İTÜ iklim ve havacılık projesi için Horizon2020 desteği aldı

30 Ağustos 2019

İstanbul Teknik Üniversitesi’nde ikim değişikliğinin uçuşlara olan etkisi üzerine bir çalışma yapılacak.

İTÜ tarafından yapılan açıklamaya göre Uçak Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyeleri Prof.Dr. Gökhan İnalhan ve Dr.Öğr.Üyesi Emre Koyuncu’nun yürütücüsü olduğu ‘’Havacılıkta Operasyonel Gelişmelere Yönelik Yenilikçi Etki Azaltma Stratejilerinin İklim Açısından Değerlendirmesi’’ başlıklı proje, “Avrupa Birliği Horizon 2020 Programı Havacılık Operasyonlarının İklim Değişikliği Üzerine Etkisi’’ kapsamında desteğe değer görüldü.

Toplamda 3 milyon 65 bin Avro olan proje bütçesinde İTÜ’nün payı ise 236.s250 Avro olacak.

2019 yılı Eylül ayında başlaması ve 42 ay sürmesi planlanan projede İTÜ Havacılık ve Uzay Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi’nden (İTÜ ARC) yüksek lisans ve doktora öğrencisi araştırmacılar da yer alacak.

5 ülkeden 8 önemli paydaş proje üzerine çalışacak

Projede 5 ülkeden 2 akademik ve 6 endüstriyel paydaş yer alıyor.

Bu kurumlar; İTÜ, Delft Teknik Üniversitesi, Deep Blue, DLR (Alman Havacılık ve Uzay Merkezi), NLR (Hollanda Kraliyet Havacılık Merkezi), IATA (Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği), AMIGO Climate ve İstanbul Yeni Havalimanı (IGA).

Amaç iklimsel faktörlere göre optimize etmek

Proje kapsamında, havacılık operasyonlarının dünyadaki küresel iklim değişikliğinden nasıl etkilendiğine dair detaylı analizler gerçekleştirilecek.

Ayrıca bu etkilerden kaynaklı güvenlik, maliyet, kaynak ihtiyacı gibi problemlerin operasyonel olarak nasıl çözülebileceği, farklı çıkış yollarının neler olduğu konusunda da bilimsel çıkarımlar yapılması planlanıyor.

İTÜ bu projede hava trafiğinin bütün Avrupa genelinde network modelinin kurulması, iklimsel faktörlerden kaynaklı etkilerin bu modelde analiz edilmesi ve bu model üzerinden farklı operasyonel modların optimizasyonlarının yapılması konusunda çalışmalar yapacaktır.