İthal kömürlü termik santraller üretime ara vermeye başladı

İthal kömürden elektrik üretim maliyeti PTF fiyatlarının altına geriledi

24 Eylül 2021

Küresel ölçekte yaşanan kömür fiyatlarındaki artışın Türkiye’deki ithal kömüre dayalı termik santrallerinin üretimlerine kısmen ara vermelerine neden oluyor.

Dünya Gazetesi’nde Mustafa Kemal Çolak imzalı olarak yayınlanan analiz habere göre[1] üretim maliyetlerini satış fiyatlarına yansıtamayan yatırımcılar santrallerindeki üretimi kısmi olarak düşürmeye başladılar.

Habere göre kömür fiyatlarının bir yıl öncenin aynı dönemine göre üç kat düzeyinde artış göstermesi bu santrallerinin üretim maliyetlerinin Piyasa Takas Fiyatı’nın yüzde 30 oranında altında gerçekleşmesine neden olmaya başladı.

Oluşan bu durum nedeni ile Eren Enerji bir ay içinde 5 ünitesinden 3’ünde üretimini durdurdu, İzdemir Enerji de çözüm bulunamaması halinde kömür stoklarını tükettikten sonra üretimini durduracak.

Kömürlü termik santral yatırımcısı Alarko Holding CEO’su Ayhan Yavrucu da doğal gaz santrallerinin BOTAŞ tarafından sübvanse edildiğini savunurken, haksız rekabet yaratan bu durumun ortadan kalkmaması halinde enerjide arz güvenliğinin gündeme geleceği uyarısında bulundu.

İthal kömürün üretimdeki payı %20 düzeyinde

Türkiye’nin Ağustos ayı sonunda 98.492,7 MW’a ulaşmış olan kurulu gücünün % 9,1’e denk gelen 8.995,4 MW’lık bölümünü ithal kömüre dayalı termik santraller oluşturmakta.

Bu santraller 2020 yılında Türkiye’nin toplam elektrik üretiminin % 20,5’lik bölümüne denk gelecek şekilde 62.466,47 Gigavat-saat (GWh) üretim gerçekleştirmişti.

 


[1] İthal kömür santralleri, ünite ünite üretime ara veriyor