İtalya’da PV Sektörüne Girmek Tahvil Almaktan Cazip!

Fotovoltaik sektörü teşvik politikalarının devamı ile 2020'de 15.000 MW'a ulaşılabileceğini düşünüyor Almanya ve İspanya'nın ardından Avrupa'nın üçüncü büyük fotovoltaik pazarı olan İtalya'daki yatırımcılar şu günlerde hükümetten fotovoltaik alana yönelik teşvik politikalarını açıklamasını bekliyor. Küresel ekonomik kriz nedeni ile birçok dünya ülkesi gibi İtalya'nın da bütçe dengesi bozuldu. Bozulan bu dengeyi düzeltmek adına ise  İtalyan hükümetinin… View Article

26 Ekim 2009

Fotovoltaik sektörü teşvik politikalarının devamı ile 2020'de 15.000 MW'a ulaşılabileceğini düşünüyor

Almanya ve İspanya'nın ardından Avrupa'nın üçüncü büyük fotovoltaik pazarı olan İtalya'daki yatırımcılar şu günlerde hükümetten fotovoltaik alana yönelik teşvik politikalarını açıklamasını bekliyor.

Küresel ekonomik kriz nedeni ile birçok dünya ülkesi gibi İtalya'nın da bütçe dengesi bozuldu. Bozulan bu dengeyi düzeltmek adına ise  İtalyan hükümetinin kısıntıya gideceği alanlardan birinin fotovoltaik sektörüne yönelik teşvikler olacağı belirtiliyor.

İtalyan güneş enerjisi sektörü 2007 yılında hükümetin 2010 yılında 1.200 MW kurulu güce ulaşmalk hedefi ile uygulamaya koyduğu teşvik politikasının etkisiyle hızlı bir yükselişe geçmişti. 2008 yılında 280 MW'a çıkan kurulu güç resmi tahminlere göre 2009 yılının sonunda 900 MW düzeyine çıkarak 400.000 İtalyan ailesinin enerji ihtiyacını karşılayabilecek.

Bunun yanında 2007'den beri uygulamada olan yenilenebilir enerji yasası fotovoltaik güneş enerjisi üretimine 49 avrosent/kilovat'lık 20 yıllık alım garantisi içeriyor. Uzmanlara göre bu teşviğin ve fotovoltaik panellerde düşen maliyetler ile birlikte bu alana yapılan yatırımlar 8-10 yıl içerisinde maliyetleri karşılıyor.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan ve İtalyan fotovoltaik sektörünün %70'ini temsil eden fotovoltaik birliği GIFI yöneticisi Gert Gremes sektör olarak hükümetin bir an önce bir plan sunmasını beklediklerini belirtti. Gremes'e göre şu an 700 MW düzeyinde olan ve İtalya'nın enerji ihtiyacının %1'e yakın bir oranda karşılayabilen fotovoltaik sektörü uygun teşviklerin verilmesi ile 2009 sonunda 1200 MW, 2010 sonunda ise rahatlıkla 2000 MW düzeyinde kurulu güce ulaşabilir. 2020'de ise İtalyadaki kurulu fotovoltaik gücü 15.000 MW'ı geçebilir.

Hükümet'in teşviklerde kısıntıya gitse bile mevcut teşviklerle -15 arasında olan yatırımların iç getiri oranı %8-9 düzeylerinde bile yatırımcılar için kabul edilebilir olacaktır.

Konu hakkında açıklama yapan uzmanlar ise İtalya'daki bir çok firmanın kredi bulmakta zorlanmasına rağmen fotovoltaik sektörünün bu konuda daha rahat olduğunu, yatırımların karşılanma sürelerinin bir çok Avrupa ülkesinden daha iyi olduğu hatta sektöre yönelik yatırım yapmanın getirisinin mevcut devlet tahvillerinin getirisi ile karşılaştırılınca çok daha karlı olduğunu belirtiyorlar.

Hükümet kaynakları ise bütçe koşullarını sağlamak adına fotovoltaik sektörüne yönelik teşviklerin belirli bir plan dahilinde azaltılacağı ve yıllık olarak belirlenecek bir üst limit ile sınırlanacağını belirtseler de ayrıntılar hakkında daha detaylı açıklama yapmıyorlar.