İtalya Ulusal Enerji Planı’nı açıkladı

Plan ile 2025’te tüm kömürlü termik santrallerin kapatılması hedefleniyor

14 Kasım 2017

,İtalya hükümeti 2020-2030 yıllarını kapsayan Ulusal Enerji Planı‘nı açıkladı.

İtalya Başbakanı Paul Gentiloni, planın tanıtıldığı basın toplantısında yaptığı konuşmada planın İtalyan üretim sistemini çevre açısından daha sürdürülebilir ve daha rekabetçi hale getireceğini söyledi.

Plan ile İtalya’nın enerji tüketimini ve karbon emisyonlarını geriletmek ayrıca enerji tüketiminde yenilenebilir kaynaklarının payını  artırmak hedefleniyor.

Bu hedefler doğrultusunda 110 milyarlık bölümü enerji verimliliği, 35 milyar avroluk bölümü yenilenebilir, 30 milyar avroluk bölümü de altyapı yatırımları alanında olmak üzere toplamda 175 milyar avroluk yatırım planlanıyor.

Plan ülkedeki tüm kömürlü termik santrallerin de 2025 yılından devreden çıkmasını öngörüyor.

2030 yılına kadar 5 milyon elektrikli aracın İtalya sokaklarında olması da plandaki hedefler arasında.

Elektrik üretiminde yüzde 55 yenilenebilir hedefi

İtalya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı tarafından hazırlanan plan, elektrik üretimindeki yenilenebilir enerji payının mevcut yüzde 17,5 seviyesinden 2030 yılında yüzde 55’e çıkarılması hedefini getiriyor.

Bunun için ise güneş enerjisine dayalı elektrik üretiminin mevcut 23 Teravat-saat (TWh) seviyesinden 72 TWh’e, rüzgar enerjisinden üretimi 25 TWh’den, 40 TWh’e çıkarılması hedefliyor. Hidroelektrik üretimi ise mevcut 50 TWh düzeyi dışında bir hedef getirilmiyor.

İtalya hükümeti rüzgar ve güneş enerjisi yatırım maliyetlerinin de önemli oranda gerilemesini öngörüyor.

Plandaki öngörülere göre 2020-2030 arası dönemde yatırım maliyetleri güneş enerjisinden yüzde 40 ila yüzde 79, rüzgar enerjisinde ise yüzde 10 ila yüzde 25 arasında gerileyebilecek.

Plan ile yenilenebilir enerji, kaynaklarının tüm enerji tüketimi içindeki payının ise yüzde 28 düzeyine yükseltilmesi hedefleniyor.