İtalya İlk Akıllı Şebekesini Kuruyor

İtalya’nın artan yenilenebilir enerji kaynaklı elektrik üretimi Enel’i akıllı şebekeler alanına yatırım yapmaya yönlendiriyor.

15 Kasım 2011

İtalyan enerji şirketi Enel’in, elektrik dağıtım kolunun ülkenin ilk akıllı şebeke sistemini kurmak için çalışmalara başladığı açıklandı.

İtalya’nın Molise şehrinin güneyinde hayata geçirilecek pilot projenin 10 milyon avroya mal olması bekleniyor.

Proje ile uygulamanın hayata geçirilecek bölgedeki evlere tüketicilerin elektrik üretimlerini takip etmelerini sağlayacak ekipmanlar yerleştirilmesi, elektrikli araçlar için şarj istasyonları kurulması ve arz ile talep’te oluşabilecek dengesizliklere karşın Siemens tarafından geliştirilmiş 0.7 MW güce sahip lityum-iyon teknolojisine sahip bir elektrik depolama sisteminin kurulumunu da öngörüyor.

Yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen elektrik miktarı arttıkça akıllı şebeke sistemlerine olan ihtiyaç daha fazla artıyor ve tüm dünyada bu alanda önemli yatırımlar hayata geçiriliyor. Zira geleneksel elektrik iletim sistemleri hava koşulları, gündüz-gece gibi günün farklı dönemleri gibi etkenler nedeni ile elektrik üretiminin değişkenlik gösterdiği, aynı zamanda fosil yakıt santrallerine göre çok daha geniş alanlarda ve şehirlerden uzak bölgelerde üretilen elektriğin tüketicilere ulaştırılmasında yetersiz kalabiliyor.