İsveç hükümeti 2,5 GW’lık rüzgar projesini reddetti

Karar Rusya kaynaklı askeri endişeler nedeni ile alındı

25 Aralık 2016

İsveç kıyılarında gerçekleştirilmesi planlanan bir kıyı ötesi rüzgar enerjisi projesinin yatırım izin talebi reddedildi.

İsveçli Eolus Vind tarafından, ülkenin Hanö şehrinin 5 kilometre uzaklığında ve toplamda 200 kilometrekarelik bir alanda inşa edilmesi planlanan Blekinge projesinin 2.5 GW’lık kurulu güce ulaşarak, ülkenin elektrik talebinin yüzde 5’ini tek başına sağlayabileceği öngörülüyordu.

İsveç hükümetinin internet sitesinde yapılan açıklamada ülkenin Çevre Bakanı Carolina Skog İsveç Parlamentosu’nun ülke savunmasına verdiği artan öneme dikkat çekti.

Skog ayrıca projenin gerçekleştirilmesi planlanan Hanö koyu’nun İsveç hava kuvvetlerinin yoğun olarak kullandığı ve ülke savunması için stratejik olarak en önemli bölgelerden biri olduğunu kaydetti.

İsveç ile Rusya arasında Rus savaş uçaklarının Baltık Denizi üzerinde gerçekleştirdiği illegal uçuşlar ve Rus savaş denizaltılarının İsveç karasularına girmesinden dolayı diplomatik sorunlar yaşıyor.

İsveç hükümeti bu yıl ülkenin 2040 yılında tüm elektrik talebinin yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlanmasının hedeflendiğini, rüzgar enerjisinin de bu hedefte çok önemli pay sahibi olacağını açıklamıştı.