İsveç 2045 için sıfır karbon hedefi belirledi

Ülke parlamentosu yeni iklim yasasını onayladı

28 Haziran 2017

İsveç parlamentosu Riksdag ülkenin 2045 yılında karbon ayak izini sıfırlamasını bu tarihten sonra ise negatif emisyona değerlerine ulaşmasını hedefleyen yasa taslağını 15 Haziran 2017 tarihinde onaylandı.

349 üyeli parlamentonun 254 üyesinden onay, 41 üyesinden ise net oyu alarak yürürlüğe giren yasa parlamentodaki 8 partiden 7’sinin katılımı ile oluşturulan bir komisyon tarafından hazırlandı.

1 Haziran 2018 tarihinde yürürlüğe girecek olan düzenleme ile İsveç hükümetlerine her yıl bütçe yasası ile birlikte parlamentoya bir ‘’İklim Raporu’’ sunma yükümlülüğü getiriliyor.

Bununla birlikte İsveç hükümetleri her 4 yılda bir ülkenin iklim değişikliği ile mücadelesinde mevcut durumunu ve hedeflerine nasıl ulaşacağını gözden geçiren bir ‘’İklim Politikası Aksiyon Planı’’  da sunmak zorunda olacaklar.

İsveç yönetimi bu hedef doğrultusunda 2045 yılı emisyonlarını, 1990 yılının yüzde 85 altına düşürmeyi kalan yüzde 15’lik bölüm için ise dünyanın farklı yerlerinde karbondioksit salımlarının düşmesini sağlayacak projelere destek olma veya karbon yakalama teknolojilerine yatırım yaparak düşürebilecek.

İsveç bu yasa ile Paris İklim Anlaşması’nda taahhüt ettiği hedeflerin de ötesine geçmiş oldu.

Halihazırda dünya ülkeleri arasında yalnızca Bhutan sıfır karbon değerine sahip durumda. Kosta Rika ise 2021 yılı için aynı hedefi belirlemişti.