İstanbul-İzmir otoyolunun karbon ayak izi geriledi

Aytemiz otoyoldaki bir istasyonuna elektrikli araç şarj ünitesi kurdu

7 Kasım 2017

Türkiye’nin önde gelen akaryakıt şirketlerinden Aytemiz, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek İstanbul-İzmir otoyolu üzerinde yer alan bir istasyonuna ”hızlı şarj” özelliğine sahip elektrikli araç şarj ünitesi kurdu.

Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre bu ünite sayesinde, istasyonda duraklayan elektrikli araçların pilleri 25 dakika içinde yüzde 80 oranında doldurulabilecek.

Bu şarj ünitelerinin ihtiyaç duyacağı elektrik ise, Aytemiz ile aynı grup içinde yer alan Doğan Enerji tarafından sağlanacak.

Doğan Enerji’nin elektrik üretim portföyününün rüzgar ve hidroelektrik santrallerinden oluşması ise bu araçlar ile yapılan seyahatlerden kaynaklı karbon salımının daha da düşmesini sağlayacak.

Doğan Enerji’nin internet sitesindeki bilgilere göre şirketin elektrik üretim portföyünün 147 MW’lık bölümünü rüzgar, 633 MW’lık bölümünü ise hidroelektrik yatırımları oluşturmakta.

Aytemiz bu istasyonun ardından kısa süre içerisinde İstanbul’un, hem Anadolu hem de Avrupa yakasında benzer şarj üniteleri yerleştirmeyi planlıyor.

Açıklamada değerlendirmesi yer alan Aytemiz Genel Müdürü Ahmet Eke şunları kaydetti;

“Türkiye’nin en hızlı büyüyen, en dinamik akaryakıt markası olarak, otomotiv sektöründe yaşanan bu dönüşümü bugünden görüyor, yol haritamızı, bu değişimi de göz önünde bulundurarak yeniden şekillendiriyoruz. Doğan Enerji ile elde ettiğimiz knowhow ve rekabet avantajı sayesinde sektörümüzün geleceğine bugünden hazırız. Aytemiz olarak elektrikli araç kullanıcılarından gelecek geri bildirimlerle istasyonlarda yapacağımız yatırımlara yön vereceğiz. Bursa’nın ardından, kısa bir süre içerisinde İstanbul’da, hem Anadolu hem de Avrupa yakasında gerekli noktalarda daha merkezi istasyonlarımızda hızlı şarj ünitesine yer vereceğiz. İstasyon ağı geniş bir markanın, sektörde “ilk hızlı şarj noktası”nı sahiplenmesinin sektör adına önemli bir gelişme olduğunu düşünüyorum. Algıda seçicilik yaratarak rekabeti de cesaretlendirmeyi hedefliyoruz”