İstanbul Büyükşehir Belediyesi iklim değişikliği eğitimlerini başlatıyor

Eğitimler AB tarafından desteklenen proje kapsamında verilecek

1 Temmuz 2018

Eğitimler AB tarafından desteklenen proje kapsamında verilecek

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ildeki 39 ilçe belediyesinde iklim değişikliği farkındalığını artırmak amacı ile eğitim programları, çalıştaylar ve panelleri kapsayacak bir eğitim programına 7 Haziran itibari ile başlayacağı bildirildi.

İBB tarafından yapılan yazılı açıklamada çalışmaların İstanbul’da İklim Değişikliği Farkındalığının ve Çalışmaların Geliştirilmesi Projesi kapsamında gerçekleştirileceği bilgisi verildi.

İBB Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı Çevre Koruma Müdürlüğü tarafından hazırlanan proje Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) kapsamında, Türkiye’de İklim Değişikliği Alanında Kapasitenin Geliştirilmesi Hibe Programı’ndan 180.274,00 Avro hibe elde etmişti.

Proje ile yerel yönetimlerle işbirliğini geliştirmek, farkındalık oluşturmak, sorumlulukları paylaşmak, teknik kapasiteyi artırmak ve tecrübe aktarımı hedefleniyor.

İBB açıklamasına göre bu hedefler doğrultusunda proje kapsamında yerel düzeyde iklim değişikliğiyle mücadele, uluslararası iklim değişikliği müzakereleri ve Türkiye’nin konumu, COP 23 İklim Zirvesi, karbon yönetimi ve sera gazı azaltımı konuları başta olmak üzere, yerli ve yabancı eğitmenler tarafından 6 ayrı eğitim programı gerçekleştirilecek.

İlçe belediyelerin ardından Marmara Bölgesi’ndeki Belediyeler, İBB Birim ve İştiraklerine, Sivil Toplum Kuruluşları ve vatandaşlara yönelik ayrı ayrı eğitim programları düzenlenecek.

Ayrıca kısa film, broşür gibi dijital içerikler hazırlanarak toplumsal farkındalığın artırılması sağlanacak. Kadınlara yönelik ise özel bir program düzenlenecek. Ev atıklarının ayrıştırılmasından enerji verimliliğine, israfın önlenmesinden çocukların çevre dostu bilinciyle yetiştirilmesi kadar çeşitli eğitimler verilecek.