İsrail’den Güneşe İlk Alım Garantisi

İsrail güneş enerjisine ilk alım garantisini resmen sağladı. Bu garanti 700 MW’lık başvurunun ilk sonucu

24 Kasım 2010

Arava Power adlı şirket ile Ketura Kibutz’u tarafından beraber hayata geçirilecek proje ile 4.9 megavat kurulu güce sahip olacak fotovoltaik güneş enerjisi santrali kurulumu öngörülüyor.

İsrail Altyapı Bakanlığı ile girişim arasında imzalanan anlaşma ile 20 yıl boyunca bu santralden elde edilecek elektrik için toplamda 69 milyon dolarlık alım garantisi sağlanıyor.

Projenin yüzde 40 oranında ortağı olan Siemens ise projenin hayata geçirilmesinden ve gerekli ekipmanların sağlanmasından sorumlu olacak.

Uzmanlara göre İsrail’deki ağır bürokratik ortam güneş enerjisine yapılan yatırımların gecikmesine neden oluyor. Bugüne kadar ülkede 5 kilovat ile 50 megavat arasında değişen toplamda 700 megavatlık güneş enerjisi santrali proje başvurusu yapılmış durumda.

Enerji ihtiyacını çok büyük oranda fosil yakıtlar ile sağlayan İsrail bu bağımlılığını azaltmak istiyor. Ülke enerji talebinin karşılanmasında 2014 yılında yüzde 5 2020 yılında ise yüzde 20 oranında yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmak istiyor.

Bu hedef doğrultusunda İsrail Altyapı Bakanlığı’nın yıl sonunda 5 MW üstü güneş enerjisi yatırımlarını destekleyecek bir teşvik programı açıklaması bekleniyor.