İsrail Askeri Teknolojilerdeki Birikimini Yenilenebilir Enerji Alanında Kullanıyor

İsrail askeri teknoloji alanındaki üstünlük ve bilgi birikimini yenilenebilir enerji teknolojileri alanında gelişmek için kullanıyor.

21 Ekim 2009

İsrail askeri teknoloji alanındaki üstünlük ve bilgi birikimini yenilenebilir enerji teknolojileri alanında gelişmek için kullanıyor.

Küresel Yahudi Haber Ajansı JTA’nın bildirdiğine göre İsrail şirketleri İsrail’in savaş helikopterleri üretirken elde ettiği pervane teknolojisini daha hafif ve kuvvetli rüzgar türbinleri, uydu teknolojisinden gelen güneş paneli tecrübelerini ise daha verimli ve etkin güneş panelleri üretmek için kullanıyorlar. Buna örnek olarak Yeşil Ekonomi’den de takip edebileceğiniz gibi geçen hafta içinde Amerikan General Electric firması dünyadaki tüm fotovoltaik tekniklerinden %25 daha yüksek verimlilik sonuçlarına ulaşmış bir İsrail firması ile ortaklık kurduğunu açıklamıştı.

Rotem adlı askeri teknolojiler geliştiren ve ilk defa İsrail tarafından kullanılan askeri teknolojileri ticarileştirmesi ile tanınan şirketin İş Geliştirme bölümü başkan yardımcısı Meni Maor yaptığı açıklamada Rotem olarak ilk defa 3 yıl önce yenilenebilir enerji teknolojileri üzerinde çalışmaya başladıklarını halihazırda güneş, rüzgar, hidrojen ve biyoyakıt teknolojileri üzerinde çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti.

Maor yaptığı açıklamada İsrail’in iç ve dış güvenlik ihtiyaçları için gerekli olan teknoloji geliştirmekten dolayı kimya, termal dinamikler farklı madeni bileşenler ile çalışmak konusunda ciddi bir bilgi birikimlerine sahip olduklarını ve bu birikimi temiz enerji teknolojileri geliştirmekte kullandıklarını ifade etti.

Artan petrol fiyatları ve küresel ısınma sorunu nedeni ile tüm dünyada temiz enerji yatırımları alanına ciddi bir ilgi olduğunu, yatırım yapacak kuruluşların yeni ve daha verimli teknolojiler aradıklarını bu anlamda çalışmalarının yalnızca İsrail’in arap ülkelerinden gelen petrole bağımlılığını azaltma amacı ile yapmadıklarının altını çizdi.

Rotem’in yanında Nissan ve Renault ile ortak bir proje yürüten Better Place adlı İsrailli şirket İsrail’in uzay teknolojilerinden elde ettikleri bilgi birikimini kullanarak pille çalışan ve kullandıkları pillerin çok kolay bir şekilde değiştirilmesine olanak verecek temiz enerjili araçlar üretmeye çalışıyor.

İlgili haberde ayrıca İsrail’in yenilenebilir enerji sektöründe çalışan bilimadamı ve yöneticiler arasında askeri kökenlilerin sayısının gün geçtikçe arttığı ve önemli oranlara ulaştığı belirtiliyor. Bunlardan biri olan Aqwise adlı şirketin CEO’su ve İsrail’in ordusunun özel istihbarat birimlerinden birinden emekli Elad Frankel ise şöyle konuştu:

“Ordu’da sınırlı kaynaklar ile sonuca ulaşabilmeyi, karmaşık problemler karşısında sınırlı kaynaklarla çözüm üretebilmeyi öğrendik. Şimdi temiz enerji devrimini yaşıyoruz, bu hem iyi işler yapmak hemde İsrail’in adını daha olumlu bir sektörde duyurabilmek için bir şans. “